ΒΟΛΕΙ

, Απόλλωνας Καλαμάτας – Πέρασε “σίφουνας” 3-0 από τα Βριλήσσια και φορτσάρει ενόψει play off (pics & vid)

Σαν σίφουνας πέρασε μέσα από τα Βριλήσσια ο Απόλλωνας Καλαμάτας και με καθαρό και άνετο 3-0 πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στον όμιλο ανόδου της pre league γυναικών, στο ματς που είχε αναβληθεί για την 7η αγωνιστική και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες για την κατάληψη της 3ης θέσης,  που μεταφράζεται σε πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση των play off.

Με την ψυχολογία στα ύψη από την σπουδαία επικράτηση επί του Αιγάλεω την περασμένη Κυριακή, η καλαματιανή ομάδα μπήκε αποφασισμένη να ντουμπλάρει τις επιτυχίες και τα κατάφερε παίζοντας ψυχωμένα και αποφασιστικά στα κρίσιμα σημεία, απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων η οποία δίνει τη μάχη για την είσοδο της στα play off.

Στο τρίτο σετ μάλιστα ο Μπάμπης Μυτσκίδης είχε τη δυνατότητα αλλά βάλει νέα πρόσωπα, καθώς το πρόγραμμα γίνεται ιδιαίτερα βαρύ για τον Απόλλωνα στη συνέχεια. Με την επιστροφή τους στην Καλαμάτα οι ασπρόμαυρες θα πρέπει να ετοιμαστούν για το ταξίδι στη Θεσσαλονίκη και την αναμέτρηση με τον Ναύαρχο Βότση που ακολουθεί το Σάββατο.

, Απόλλωνας Καλαμάτας – Πέρασε “σίφουνας” 3-0 από τα Βριλήσσια και φορτσάρει ενόψει play off (pics & vid)  , Απόλλωνας Καλαμάτας – Πέρασε “σίφουνας” 3-0 από τα Βριλήσσια και φορτσάρει ενόψει play off (pics & vid)  , Απόλλωνας Καλαμάτας – Πέρασε “σίφουνας” 3-0 από τα Βριλήσσια και φορτσάρει ενόψει play off (pics & vid)  , Απόλλωνας Καλαμάτας – Πέρασε “σίφουνας” 3-0 από τα Βριλήσσια και φορτσάρει ενόψει play off (pics & vid)  , Απόλλωνας Καλαμάτας – Πέρασε “σίφουνας” 3-0 από τα Βριλήσσια και φορτσάρει ενόψει play off (pics & vid)

Το ματς

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 12-12, με τον Απόλλωνα να κάνει ένα μικρό σερί και να προηγείται 12-14, αλλά τις γηπεδούχες να απαντούν και να ισοφαρίζουν (15-15). Ο Απόλλωνας ξαναπήρε προβάδισμα 16-19 αλλά τα Βριλήσσια δεν παράτησαν το ματς και με νέο σερί προηγήθηκαν 20-19 βάζοντας φωτιά στο σετ. Στα κρίσιμα σημεία ο Απόλλωνας δεν έκανε λάθη, ισοφάρισε 22-22 και με δύο μπλοκ από Αποστολόπουλου και Καρακύκλα έκανε το 22-24, για να τελειώσει το σετ 22-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Μυτσκίδη ήταν καταιγιστική. Πήρε προβάδισμα με 8-12 και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά η οποία έφτασε στους 9 πόντους (10-19). Οι γηπεδούχες μείωσαν στους 7 (16-23) με τον Απόλλωνα να κερδίζει τελικά το σετ με 16-25.

Στο 3ο σετ ο Απόλλωνας ξεκίνησε με την Δημοπούλου στην πάσα και την Μαρία Θεοδωρακέα στο “4”. Πήρε από το ξεκίνημα διαφορά (8-16 και 11-16) με τον Μπάμπη Μυτσκίδη να προχωρά και σε άλλες αλλαγές με τις Αγγελική Γρίβα, Νίκη Γιόλλα. Οι γηπεδούχες πλησίασαν στους τρεις πόντους (16-19, 18-21), με τον Απόλλωνα να φτάνει σε ματς μπολ στο 20-24 και να παίρνει τελικά το σετ με 23-25.

Τα σετ: 22-25, 16-25, 23-25

ΦΟ Βριλλησίων (Χρ. Τριανταφυλλόπουλος): Έρωτα, Στάθη, Κωστοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Μικέλη, Χαβιάρα (λ), Σολωμού, Βουμβουράκη, Λογαρά, Γιώτα, Πολίτη, Μπόκη, Πασιαλή (λ).

Απόλλωνας Καλαμάτας (Μπάμπης Μυτσκίδης): Αποστολοπούλου, Τόσι, Γκιαούρη (λ), Κόλλια, Βενέτη, Καραμούντζου/ Θεοδωρακέα, Καρακύκλα, Γρίβα, Γιόλλα Ν.(λ), Γιόλλα Ε.,Τσάτουμα, Δημοπούλου

Παρακολουθήστε στο βίντεο που ακολουθεί τι δήλωσαν ο προπονητής της ομάδας Μπάμπης Μυτσκίδης και η πασαδόρος Κλειώ Βενέτη.