ΒΟΛΕΙ

Απόλλωνας Καλαμάτας: Πέρασε σαν σίφουνας (3-0) από τα Βριλήσσια

, Απόλλωνας Καλαμάτας: Πέρασε σαν σίφουνας (3-0) από τα Βριλήσσια

Σαν σίφουνας πέρασε από το κλειστό Βριλησσίων ο Απόλλωνας Καλαμάτας και με καθαρό 3-0 πέτυχε την νίκη του στο πρωτάθλημα της pre league γυναικών.

Απέναντι σε μία ομάδα με μεγάλη παράδοση και η οποία μάχεται για την είσοδο της στην πρώτη τριάδα του ομίλου που οδηγεί στα play off, οι καλαματιανές απέδειξαν πως δεν καταλαβαίνουν από έδρες και όταν κάνουν το παιχνίδι τους δεν έχουν αντίπαλο στην κατηγορία.

Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη πίεσε τις γηπεδούχες και πήρε άνετα το προβάδισμα με 2-0. Στη συνέχεια ωστόσο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τα Βριλήσσια στο τρίτο σετ να προσπαθούν να αντιδράσουν αλλά στο τέλος ο Απόλλωνας ψύχραιμος και αποφασιστικός έφτασε στο 3-0

Το ματς

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες πήραν από την αρχή το προβάδισμα 1-7, 3-10 και 5-12, δυσκολεύοντας πολύ την υποδοχή των Βριλησσίων. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν 6-14 και 7-16 για να κλείσουν το σετ στο 16-25.

Παρόμοια εικόνα παρουσίασε και το δεύτερο σετ με τον Απόλλωνα να παίρνει από νωρίς κεφάλι στο σκορ 6-12, 8-15 και 9-21 πριν το τελικό 14-25.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα φτάνοντας τη διαφορά στο +4 (16-12). Ο Απόλλωνας βελτίωσε τα ποσοστά του, μείωσε στους δύο πόντους 17-15, 18-16 και 19-17 για να ισοφαρίσει 19-19 με πόντο στον πρώτο χρόνο της Καρακύκλα έπειτα από σπουδαία άμυνα της Θεοδωρακέα.

Οι ομάδες πήγαν πόντοπόντο στην συνέχεια με τον Απόλλωνα να φτάνει σε σετ μπολ με την Καρακύκλα (23-24). Η Μαραθοκαμπίτου έφερε το ματς στα ίσα αλλά η Θεοδωρακέα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Απόλλωνα, ο οποίος εν τέλει πήρε το σετ 24-26 με επίθεση άουτ της Έρωτα.

Τα σετ: 16-25 14-25 24-26

Απόλλωνας Καλαμάτας (Μπάμπης Μυτσκίδης): Αποστολοπούλου, Μπεσσή, Καράμπελα, Γρίβα, Θεοδωρακέα, Γκιαούρη (λ), Κόλλια, Βενέτη, Τόσι, Καρακύκλα, Καραμούντζου, Τσάτουμα

ΦΟ Βριλλησίων (Χρ. Τριανταφυλλόπουλος: Έρωτα, Στάθη, Κωστοπούλου, Καλογεράκη, Μαραθοκαμπίτου, Μικέλη, Χαβιάρα (λ), Σολωμού, Βουμβουράκη, Γιώτα, Πολίτη (λ).