Απόλλωνας Καλαμάτας – Πάμισος Μεσσήνης 0-0: Τα εί”Χ”ε όλα, εκτός από γκολ

, Απόλλωνας Καλαμάτας – Πάμισος Μεσσήνης 0-0: Τα εί”Χ”ε όλα, εκτός από γκολ

Με τον Άγγελο Σαραντόπουλο να αστοχεί σε πέναλτι στο πρώτο μέρος και τις δυο ομάδες να ολοκληρώνουν το ματς με 3 συνολικά αποβολές, Απόλλων Καλαμάτας και Πάμισος Μεσσήνης ήρθαν ισόπαλοι 0-0 στο γήπεδο του Ασπροχώματος.

Το ματς είχε ένταση, φάσεις, σκληρά μαρκαρίσματα και από ένα καλό ημίχρονο για τις δυο ομάδες που θεωρούνται από τα φαβορί για τον τίτλο της Α΄ τοπικής και το απέδειξαν εντός τερέν, παρουσιάζοντας ένα πολύ αμφίρροπο θέαμα.

Ήταν η πρώτη απώλεια για τους “πράσινους” μετά από 3 σερί νίκες, ενώ για τους καλαματιανούς ήταν η 2η σερί ισοπαλία και 3η σε αυτές τις πρώτες 4 αγωνιστικές, έχοντας παράλληλα και μια νίκη επί της Αβίας.

Το ματς

Με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα εκτιλύχθηκε το πρώτο μέρος και μάλιστα, η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 15ο λεπτό, όταν ο Κυριακόπουλος είπε διπλό “όχι”, πρώτα σε σούτ του Σαραντόπουλου και έπειτα σε νέο σουτ από το “ριμπάουντ” του Μπόρχαν!

Ωστόσο ο πολύπειρος πορτιέρο υπέπεσε σε πέναλτι και πήρε την πρώτη του κίτρινη κάρτα στο 43ο λεπτό όταν ανέτρεψε τον Σαραντόπουλο εντός περιοχής, αλλά ο φορ του Παμίσου που ανέλαβε την εκτέλεση της “εσχάτης των ποινών” και έχοντας 3 γκολ στις 3 πρώτες αγωνιστικές, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Απόλλωνας δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο 1ο μέρος, ωστόσο αυτό έμελλε να αλλάξει στην επανάληψη και στο 5ο΄ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου.

Ο Σπανός στο 50΄ έκανε τη σέντρα και ο Δαλκαφούκης πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος στο 2ο δοκάρι όμως ο Τόσκα έκανε μεγάλη επέμβαση σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα (53΄) ο Βασιλόπουλος δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ και στο 75΄ ο Μωράκης παρ’ ολίγον να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά – απόκρουση, μετά από φάουλ του Σπανού, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

…και οι αποβολές!

Στο 80΄ άνοιξε ο χορός των αποβολών με τον Μπόχραν να δέχεται την 2η κίτρινη κάρτα και στο 86ο λεπτό ο Κυριακόπουλος αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα όταν ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Μωράκη που βρισκόταν σε θέση φορ έπειτα από μπαλιά του Παπαδόπουλου.

Στο 89΄ έκλεισε ο χορός των αποβολών με τον Περιβολάρη να αποβάλλεται και αυτός με 2η κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Σαραντόπουλο λίγο εκτός περιοχής.

Παρ’ όλα αυτά, οι τρεις αποβολές δεν επηρρέασαν άμεσα την εξέλιξη του ματς, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Ν. Γκούμας, Η. Τσουλάκος

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Κυριακόπουλος, Κακαλής, Δασκαλάκης, Παχής, Περιβολάρης, Κουντάνης (35΄ λ. τρ. Βασιλόπουλος), Παπαθεοδώρου, Κωνσταντόπουλος (63΄ Καραχάλιος), Δαλκαφούκης, Σπανός, Μπάκας (86΄ Ζαφειρίου)

ΠΑΜΙΣΟΣ (Γιώργος Καλόμαλος): Σ. Τόσκα, Αριστομενόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Φιλόπουλος, Κατσιβαρδέας, Μωράκης, Στ. Βλάχος (62΄ Κουλόπουλος), Μπόχραν, Σαραντόπουλος, Παπαδόπουλος, Ντίσα (62΄ Πολυχρόνης)