ΒΟΛΕΙ

, Απόλλωνας Καλαμάτας – Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-0: Τρία στα τρία και συνεχίζει… (pics & vid)

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας ξεπέρασε το εμπόδιο και της Ελπίδας Aμπελοκήπων και με 3-0 σετ στο κλειστό της παραλίας πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην pre League γυναικών.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβαλε δύσκολα στις καλαματιανές για δύο σετ αλλά ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε ψύχραιμος και με αυτοπεποίθηση στα κρίσιμα σημεία και κατάφερε να φτάσει στην καθαρή νίκη.

Το ματς

Στο πρώτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον Απόλλωνα να φαίνεται αρχικά πως θα πάει για εύκολη επικράτηση αλλά οι φιλοξενούμενες να αντιδρούν και μάλιστα να φτάνουν σε σετ μπολ. Η καλαματιανή ομάδα προηγήθηκε 16-9 αλλά η Ελπίδα ροκάνισε την διαφορά. Ισοφάρισε 22-22 και προηγήθηκε 24-25 αλλά ο Απόλλωνας με σερί 3-0 πήρε το σετ 27-25.

Στο δεύτερο σετ ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα από την αρχή 14-6 και 20-14 για να επικρατήσει τελικά με 25-20.

Η Ελπίδα μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και ξέφυγε 10-14, 12-17. Ο Απόλλωνας μείωσε αρχικά στους δυο (16-18, 17-19) και στον πόντο (19-20) για να ισοφαρίσει με άουτ της Γαϊτανίδου.

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντοπόντο στο 22-22 με την Φάιλο να παίρνει τις τελευταίες επιθέσεις και τον Απόλλωνα να παίρνει το σετ με 25-23.

Τα σετ: 2725, 25-20, 25-23

Απόλλων Καλαμάτας (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάιλο, Μαυροειδή, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Ζωϊδου, Τσομπανίδου, Τόσι, Ξανθή, Σερελέα, Γιόλλα Νίκη, Γιόλλα Ειρήνη

Α.Σ. Ελπίς (Γιώργος Γεωργιάδης): Παντελίδου, Γουγούση, Παπάζογλου, Τριανταφύλλου, Γαϊτανίδου, Κόγιτς, Ρουμπάτη, Στεργιάκη, Κώστογλου, Μπαλογιάννη, Σουπιώνη, Ράντονιτς