Απόλλωνας Καλαμάτας- Αβία 3-1: Καθάρισε ο αρχηγός (φωτο)

, Απόλλωνας Καλαμάτας- Αβία 3-1: Καθάρισε ο αρχηγός (φωτο)

Με τον αρχηγό Δημήτρη Μανωλόπουλο σε ρόλο δημιουργού και εκτελεστή, ο Απόλλωνας Καλαμάτας επιβλήθηκε 3-1 της Αβίας και μετά από δυο αγωνιστικές επέστρεψε στις επιτυχίες για την 5η αγωνιστική στην Α’ τοπική Μεσσηνίας.

Λίγες μέρες μετά το παιχνίδι Κυπέλλου μεταξύ των δύο ομάδων, η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στο γήπεδο Ασπροχώματος καθώς αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν ισχυρή αντίσταση και με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-1 προσπάθησαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι αλλά για πέμπτο αγώνα έμειναν χωρίς βαθμό.

, Απόλλωνας Καλαμάτας- Αβία 3-1: Καθάρισε ο αρχηγός (φωτο) , Απόλλωνας Καλαμάτας- Αβία 3-1: Καθάρισε ο αρχηγός (φωτο) , Απόλλωνας Καλαμάτας- Αβία 3-1: Καθάρισε ο αρχηγός (φωτο)

Ο Απόλλωνας είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας αλλά σε ένα ακόμη ματς όχι την ουσία και το αποτέλεσμα. Με πρόβλημα στην τελική πάσα οι φάσεις που έκανε προήλθαν από τα στημένα. Απο την άλλη η Αβία κατέβηκε με σύνθεση ανάγκης και προσπάθησε να “κλέψει¨τ ματς. Με κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών τον Παναγιώτη Καρδάση, ο οποίος δημιούργησε προβλήματα στους γηπεδούχους, πέτυχε ένα υπέροχο ομαδικό γκολ, αλλά δεν είχε τις λύσεις για να κυνηγήσει κάτι περισσότερο.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία και τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στην πρώτη τους τελική στο 9ο λεπτό όταν από κόρνερ του Μανωλοπούλου ο Σαρδέλης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η υπέροχη τους απέδωσε τελικά στο 11ο λεπτό όταν ο Μανωλόπουλος εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ έξω από την περιοχή νικώντας τον Χριστόπουλο για το 1-0.

, Απόλλωνας Καλαμάτας- Αβία 3-1: Καθάρισε ο αρχηγός (φωτο) , Απόλλωνας Καλαμάτας- Αβία 3-1: Καθάρισε ο αρχηγός (φωτο)

Το γκολ δεν άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού με τη Αβία να φροντίζει περισσότερο να κλείνει τους χώρους στην άμυνα και να προσπαθεί να βγεί στην κόντρα με τους Κώστα Κορμπή και Παναγιώτη Καρδάση.

Έκανε την πρώτη της τελική στο 25ο λεπτό όταν ο Π. Καρδάσης πήρε την μπάλα πλάγια αριστερά έκοψε προς το κέντρο αλλά το σουτ έφυγε ψηλά άουτ ενώ νωρίτερα ο Απόλλωνας είχε προσπάθειες με σουτ άουτ από τους Μανωλόπουλο, Καρύδη ενώ προσπάθεια του Σαρδέλη βρήκε ατα σώματα.

Στο 27ο λεπτό ο Μανωλόπουλος έκανε τη σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Νικολόπουλος έστειλε την κεφαλιά την μπάλα άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και σέντρα-σουτ του Καρύδη λίγο αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την δεύτερη τελική τους προσπάθεια με τον Καρδάση στο 37’ και 2 λεπτά μετά έφεραν το ματς στα ίσια με ένα έξοχο τέρμα. Κώστας Κορμπής, Τσουλάκος και Παναγιώτης Καρδάσης άλλαξαν την μπάλα σε λίγα τετραγωνικά και ο τελευταίος από το ύψος της μικρής περιοχής κεραυνοβόλησε τον Γιακουμή για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αβία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε στο 51’ με φάουλ του Καρδάση που πέρασε άουτ ενώ ο Απόλλωνας απάντησε στο 57’ όταν ο Μανωλόπουλος έσκαψε την μπάλα σε εκτέλεση φάουλ και ο Παχής που είχε προωθηθεί έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 65ο λεπτό ο Παναγιώτης Καρδάσης και πάλι είχε σουτ άουτ από τα αριστερά ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δημήτρη Τσουλάκου επί του Πανταζή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανωλόπουλος σημειώνοντας το 2-1 στο 66’.

Το παιχνίδι στη συνέχεια πήγε περισσότερο στη δύναμη, η Αβία δεν έδειξε πως έχει τις δυνάμεις να επιστρέψει στο ματς με το σκορ να κλείνει τελικά στο 83ο λεπτό όταν ο Μανωλόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, οι αμυντικοί απέτυχαν να διώξουν την μπάλα και ο Πανταζής από κοντά σημείωσε το 3-1.

Διαιτητής: Νικολόπουλος Η., βοηθοί: Γαϊτάνης Π., Μπαρδης Γ.

Απόλλωνας Καλαμάτας (Τ. Σακελλαρόπουλος): Γιακουμής, Μπούνας, Κουρεντζής (46’ Καραϊσκος), Παχής, Αγγελόπουλος, Νικολόπουλος, Σαρδέλης (46’ Κοντογώνης), Καρύδης, Πανταζής (85’ Σεντεμέντες), Μανωλόπουλος, Γιακουμής (85’ Χιώτης)

ΑΕ Αβίας (Δ. Πουλής): Χριστόπουλος, Καρδάσης Αθ., Μπουάλας, Τσουλάκος Δ, Τσουλάκος Στ., Αποστολίδης, Μήτσου, Κορμπής Δ. (11’ Τσουκαλάς), Καρδάσης Π.

Φωτορεπορτάζ: Απόλλωνας Καλαμάτας- Αβία