Απόλλωνας Καλ.- Σπερχογεία 6-0: Στην 8άδα με εκρηκτικό 20λεπτο

, Απόλλωνας Καλ.- Σπερχογεία 6-0: Στην 8άδα με εκρηκτικό 20λεπτο

Καταιγιστικός για ένα 20λεπτο ο Απόλλωνας Καλαμάτας, διάστημα στο οποίο σημείωσε τέσσερα γκολ, επικράτησε 6-0 της Σπερχογείας και πήρε άνετη πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Το παιχνίδι στο γήπεδο Ασπροχώματος ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο όπου οι μελανόλευκοι με γρήγορο γκολ του νεαρού Μούζου προηγήθηκαν 1-0 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Παρά το γεγονός πως είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν βρήκαν ρυθμό και έκαναν πολλά λάθη με συνέπεια να μην μπορούν να απειλήσουν την Σπερχογεία, η οποία στάθηκε καλά για 45’ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο προσωπικά κυρίως λάθη έφεραν την κατάρρευση.

Οι γηπεδούχοι αναπτύσσονταν κυρίως από δεξιά με τον Καρύδη να παίζει όλη την πλευρά και σε συνεργασία με το Μανωλόπουλο και τον Βασιλόπουλο δημιουργούσαν υπεραριθμίες χωρίς ωστόσο αποτελέσματα. Ο Γιακουμής δεν τροφοδοτήθηκε πολύ στο πρώτο μέρος αλλά στο β΄ μπήκε ενεργά στο ματς και άλλαξε τις ισορροπίες.

Το ματς

Ο Απόλλωνας ευτύχησε να πάρει νωρίς προβάδισμα στο σκορ καθώς μόλις στο 7ο λεπτό ο Καρύδης έβγαλε σε θέση βολής τον Μούζο που από τα δεξιά μέσα από την περιοχή σούταρε δυνατά νικώντας τον Σταματίου για το 1-0.

Η Σπερχογεία προσπάθησε να αντιδράσει και στο 16’ είχε την πρώτη καλή φάση όταν από λάθος απομάκρυνση της άμυνας ο Μπαζάνης έγινε κάτοχος της μπάλας και πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν να κάνει τελικές ενώ η Σπερχογεία με την τριάδα των Κώστα Μάλαμα, Καραχάλιου και Μπαζάνη στη μεσαία γραμμή είχε καλή κυκλοφορία αλλά χωρίς να μπορεί να πατήσει περιοχή.

Στις λιγοστές φάσεις του πρώτου μέρους καταγράφεται μία προσπάθεια του Καρύδη στο 32’ που κατέληξε με σουτ άουτ του Μανωλοπούλου και ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Ζέππου με το οποίο ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 45’.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν την πρώτη καλή φάση όταν μετά από προσπάθεια του Μπαζάνη η μπάλα κατέληξε στον Νίκο Μάλαμα ο οποίος σούταρε αλλά βρήκε σε σώματα.

Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους οι οποίοι αφού είχαν ένα φάουλ άουτ του Κάνιστρα στο 50’, έφτασαν στο 2-0 τρία λεπτά μετά. Ο Γιακουμής ανατράπηκε από τον Καπινιάρη και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μανωλόπουλος.

Στο 63ο ο Γιακούμης ο οποίος πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε ότι ήθελε από τα αριστερά, εκτέλεσε απ’ ευθείας φάουλ στην κλειστή γωνία του Σταματίου ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του για το 3-0.

Στο 65’ μετά από προσπάθεια και σουτ και πάλι του βραχύσωμου εξτρέμ του Απόλλωνα, ο Σταματίου απέκρουσε σε πρώτο χρόνο με την μπάλα να φτάνει όμως στον Βασιλόπουλο που με κοντινό πλασέ έκανε το 4-0.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στον πίνακα των σκόρερ μπήκε και ο Ηλίας Κουντβάνης, ο οποίος πέρασε αλλαγή μετά τον τραυματισμό του, και στο 75’ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και με πλασέ από κοντά έκανε το 5-0.

Το σκορ έκλεισε στο 90’ ο παίκτης που το είχε ανοίξει, ο νεαρός Μούζος, ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία

Απόλλωνας Καλαμάτας: Μπαχράμης (63′ Κυριακόπουλος), Καρύδης, Δασκαλάκης, Περιβολάρης (73′ Κακαλής), Βασιλόπουλος, Κοσμόπουλος (53′ Κουντάνης), Καραχάλιος, Μούζος, Κάνιστρας (63′ Γκότσης), Μανωλόπουλος, Γιακουμής Γιάννης.

Σπερχογεία: Σταματίου, Μπούνας, Δωδεκάτος, Γαβράς, Καπινιάρης (65′ Μπαντάς), Ζέππος (77′ Μπάκας), Μάλαμας Κώστας , Τσάκωνας, Μπαζάνης, Καραχάλιος, Μάλαμας Νίκος (63′ Μπραϊμης).