Απόλλωνας Καλ. – Π.Α.Σ. Ράχη 3-3: Γκολ και θέαμα (φώτο)

, Απόλλωνας Καλ. – Π.Α.Σ. Ράχη 3-3: Γκολ και θέαμα (φώτο)

Ο φιλικός αγώνας ανάμεσα στον Απόλλωνα Καλαμάτας (Α’ τοπική) και τον Π.Α.Σ. Ράχη (Α1 τοπική) προσέφερε πλούσιο θέαμα, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος, καθώς οι δύο ομάδες σημείωσαν συνολικά 6 γκολ (3-3).

Το ματς διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (12/9) στο “Π. Μπαχράμης”, με τον Απόλλωνα να προηγείται τρεις φορές, αλλά την Ράχη να έχει ισάριθμες απαντήσεις. Ο Μιχάλης Γεωργιόπουλος (φώτο) των “κανονιέρηδων” με δύο γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι ήταν ο ΜVP της αναμέτρησης.

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα ο Κοντογόνης άνοιξε το σκορ εκμεταλλευόμενος λάθος του Καπόγλη, γράφοντας το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση για τον Π.Α.Σ. Ράχη, όταν ο Θανάσης Κωστέας σέρβιρε με το κεφάλι για τον Γεωργιόπουλο, ο οποίος με όμορφο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Καραχάλιο για το 1-1.

Οι παίκτες του Τάκη Σακελλαρόπουλου ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (2-1), με τον Κώστα να νικάει τον Μάριο Τσέλα με συρτό σουτ έξω από την περιοχή.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, κυνήγησαν την ισοφάριση και την βρήκαν (2-2) πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με ωραίο γυριστό σουτ του Γεωργιόπουλου, που σκόραρε ξανά.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν πιο φρέσκοι και απειλητικοί και πατούσαν πιο συχνά στην αντίπαλη περιοχή, με διαφοροποιημένη ενδεκάδα κατά 10/11.

Αφού είχαν δοκάρι με τον Καραβίτη, κατάφεραν να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ (3-2) με άπιαστο σουτ του Γιακουμή και αφού πρώτα η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι.

Ωστόσο οι “κανονιέρηδες” δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ισοφάρισαν σε 3-3 με πέναλτι του Καπόγλη, που λίγο έλειψε να αποσοβήσει ο Καραχάλιος. Η παράβαση υποδείχθηκε σε μαρκάρισμα του Ζαΐμη στον Γεωργιόπουλο.

ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΚΑΛ. (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Καραχάλιος, Σπίνος, Αγγελόπουλος, Παχής, Χιώτης, Κώστας, Κουρεντζής, Σεντεμέντες, Κοντογόνης, Τσουλάκος, Πανταζής.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Μπούνας, Νικολόπουλος, Ζαΐμης, Αδαμόπουλος, Κοσμόπουλος, Μανωλόπουλος, Καραΐσκος, Γιακουμής, Τσουλάκος και Σαρδέλης.

Π.Α.Σ. ΡΑΧΗ (Αλέξης Ζωγόπουλος, Χρήστος Παπαγεωργίου): Μάριος Τσέλα, Κοζομπόλης, Τριανταφυλλίδης, Καπόγλης, Δημήτρης Τσέλα, Ζωγόπουλος, Τρικουράκης, Μπέγκα, Θανάσης Κωστέας, Παλιάς, Γεωργιόπουλος.

Έπαιξαν και οι: Γρηγόρης Παπαγεωργίου, Κιόρι, Βράπι, Κράκουλι, Τσορόπουλος.