ΒΟΛΕΙ

Απόλλωνας Καλ.- Κόρινθος 3-0: Ισοπεδωτικός στην πρεμιέρα

, Απόλλωνας Καλ.- Κόρινθος 3-0: Ισοπεδωτικός στην πρεμιέρα

Με συνοπτικές διαδικασίες ήρθε η πρώτη επιτυχία του Απόλλωνα Καλαμάτας στην πρεμιέρα της Pre League γυναικών. Η καλαματιανή ομάδα επικράτησε με άνεση 3-0 σετ της Κορίνθου στο κλειστό γυμναστήριο Παραλίας και έδειξε από την πρεμιέρα τις διαθέσεις της για το νέο πρωτάθλημα.

Με εξαίρεση το τρίτο σετ όπου οι φιλοξενούμενες έδειξαν ανταγωνιστικές, η καλαματιανή ομάδα κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε με εμφατικό τρόπο στη νίκη.

Με τα σερβίς της Φάιλο ο Απόλλωνας προηγήθηκε 9-2 στο πρώτο σετ, η διαφορά έφτασε τους 14 (18-4) για να ολοκληρωθεί στο 25-8.

Στο δεύτερο σετ ο Απόλλωνας ξέφυγε 10-4, 13-5, 21-11 για να πάρει και αυτό το σετ 25-17.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του 3ου σετ με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα 8-4 αλλά στην συνέχεια η Κόρινθος αντέδρασε βελτιώνοντας την υποδοχή της και πήρε κεφάλι με 13-11. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε 15-15, κράτησε το προβάδισμα με 18-16, 19-17, 21-18, για να πάρει τοπ σετ με 25-18.

Τα σετ: 25-8, 25-17, 25-18

Απόλλων Καλαμάτας: Φάιλο, Μαυροειδή, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Ζωϊδου, Τσομπανίδου, Τόσι, Ξανθή, Σερελέα, Γιόλλα Νίκη, Γιόλλα Ειρήνη, Καψαμπέλη

Κόρινθος: Μαργαρίτη, Ρίτερ, Βενέτη, Ελευθερίου, Παπά, Κυπαρίσση, Σπυροπούλου, Βαλληνδρά, Ανγκούλο, Πατουχέα