, Απόλλων Σμύρνης- Παναθηναϊκός 0-1: Ο Φώτης Ιωαννίδης κέρασε το τρίποντο (βίντεο)

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον εορτάζοντα Φώτη Ιωαννίδη ο ελλιπέστατος Παναθηναϊκός νίκησε πολύ δύσκολα με 1-0 τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη για τη 15η αγωνιστική, σε ένα άκρως… επεισοδιακό ματς -με μπόλικη «γκρίνια» από την πλευρά των γηπεδούχων, ελέω των αποφάσεων του VAR– και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στην προσπάθειά του να πλησιάσει την πρώτη τετράδα των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων».

Αν και παρατάχθηκε με «πειραματικό» σχήμα στην επίθεση (ο Αθανασακόπουλος πρώτη φορά φέτος βασικός και «δεκάρι», ο φορ Φώτης Ιωαννίδης σε θέση αριστερού εξτρέμ), ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο πιο επιθετικά στο ματς και μόλις στο 3’ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν από γύρισμα του Χουάνκαρ, ο Μακέντα κατέβασε τη μπάλα και σούταρε, αλλά η προσπάθειά του αποκρούστηκε απ’ την άμυνα του Απόλλωνα.

Στο 16’ ο Μπαξεβανίδης έπαιξε το ένα-δύο με τον Τσιλούλη, «πάτησε» περιοχή, αλλά αντί να τελειώσει μόνος του τη φάση, προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα προς τον Φερνάντεθ, με τον Σένκεφελντ να απομακρύνει την τελευταία στιγμή.

Στο 20ό λεπτό, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν οι Χατζηγιοβάνης και Χουάνκαρ συνδυάστηκαν ωραία από δεξιά, ο Ισπανός γύρισε τη μπάλα προς τη μικρή περιοχή, με τον Βέρχουλστ να τη χάνει μέσα από τα χέρια του και τον Φώτη Ιωαννίδη να τη σπρώχνει στα δίκτυα για το «πράσινο» 1-0.

Στο 26’ οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ με τον Τσιλούλη να νικάει στον αέρα τον Ζαγαρίτη, να κατεβάζει τη μπάλα, αλλά να μην μπορεί να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Διούδη. Στο 34’ μετά από γύρισμα του Μπρούσιτς ο Διούδης έκανε κακό υπολογισμό στην έξοδό του και «τράκαρε» με τον Νίκο Ιωαννίδη, ο οποίος τραυματίστηκε. Ο Κουτσιαύτης έδειξε πέναλτι, όμως μετά από υπόδειξη του VAR Κωνσταντίνου Κοτσάνη, πήρε πίσω την αρχική απόφαση, δείχνοντας χαρακτηριστικά ότι ο επιθετικός του Απόλλωνα βρήκε τη μπάλα πρώτα με το χέρι, πριν πέσει πάνω του ο πορτιέρε του Παναθηναϊκού.

Στο 43’ από λάθος του Χατζηγιοβάνη και ασθενέστατο διώξιμο της μπάλας από τον Πούγγουρα, ο Φερνάντεθ βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή και πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Διούδης απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο Αθανασακόπουλος έκλεψε τη μπάλα, έκανε κούρσα 40 μέτρων και γύρισε τη μπάλα προς τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος αντί να πασάρει σε κάποιον αμαρκάριστο συμπαίκτη του, έκανε μία ντρίμπλα παραπάνω και τον έκοψαν οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αντίστοιχα… επεισοδιακά. Στο 48’ ο Τσιλούλης έκανε ατομική προσπάθεια, συγκρούστηκε με τον Ζαγαρίτη κι ο Κουτσιαύτης έδειξε αρχικά πέναλτι. Μετά από πεντάλεπτη αναμονή κι ελέγχου της φάσης από το VAR (κι ενώ ο Μπεντινέλι είχε στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα), ο Κουτσιαύτης πήρε πίσω το πέναλτι, έδειξε φάουλ έξω απ’ την περιοχή και δεύτερη κίτρινη στον Ζαγαρίτη που αποβλήθηκε.

Ο Παναθηναϊκός αμύνθηκε μαζικά πίσω απ’ τη μπάλα (με δεξιό μπακ για ένα εικοσάλεπτο τον Χατζηγιοβάνη) κι ο Απόλλων συνέχισε να πιέζει, χωρίς όμως να βρίσκει διαδρόμους προς την εστία του Διούδη.

Στο 73’ ο Φώτης Ιωαννίδης έκανε καταπληκτική ατομική ενέργεια, «άδειασε» δύο παίκτες και σούταρε δυνατά με τον Βέρχουλστ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Διούδης έδειξε τα αντανακλαστικά του στο σουτ του Μουνιέ, ενώ στο 77’ καταγράφηκε η τρίτη φάση που άναψε… φωτιές στο ματς:

Σε σέντρα του Μουνιέ, ο Μπεντινέλι κατέβασε τη μπάλα και νίκησε τον Διούδη. Το γκολ ωστόσο, δεν μέτρησε ξανά με υπόδειξη του VAR, που έδειξε (έπειτα από πεντάλεπτο έλεγχο) πως ο μέσος του Απόλλωνα ήταν οριακά οφσάιντ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Διούδης απέκρουσε εξαιρετικά την κεφαλιά του Ντάουντα, ενώ στο 90’+5’ ο Αϊτόρ έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε προς τον Χουάνκαρ που πλάσαρε ελάχιστα άουτ από πλάγια θέση.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γ. Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπρούτσιτς (70’ Χουχούμης), Κολ, Σλίβκα, Τσιλούλης, Μπεντινέλι, Φερνάντεθ (70’ Μουνιέ), Ν. Ιωαννίδης (34’ λ.τρ. Ντάουντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (74’ Μολό), Αθανασακόπουλος (82’ Αϊτόρ), Φ. Ιωαννίδης (85’ Μαυρομμάτης), Μακέντα (82’ Καρλίτος).