ΤΟΠΙΚΟ

Απόλλων Πεταλιδίου- Πανθουριακός 0-5: Με… φόρα πρωταθλήματος

, Απόλλων Πεταλιδίου- Πανθουριακός 0-5: Με… φόρα πρωταθλήματος

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρωτάθλημα αγωνίστηκε ο Πανθουριακός στο Πεταλίδι και κατέβαλε με 5-0 την αντίσταση του τοπικού Απόλλωνα παίρνοντας την πρόκριση στην τρίτη φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Σε μία δύσκολη έδρα, η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και από τη στιγμή που κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα των γηπεδούχων έφτασε με ευρύ σκορ στην τελική επικράτηση.

Ο Πανθουριακός ανέλαβε από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα και με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Κακαλής άνοιξε το σκορ οι φιλοξενούμενοι πήγαν με διαφορά δύο τερμάτων στα αποδυτήρια καθώς στο 38’ ο Κουρούπης έκανε το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εικόνα με τον Πανθουριακό να βγάζει όμορφες συνεργασίες στο επιθετικό τρίτο και να μην κινδυνεύει ουσιαστικά στην άμυνα. Στο 51ο λεπτό ο Βασιλόπουλος έκανε το 0-3 και στο 59’ ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Βασίλης Αθανασόπουλος σημείωσε το 0-4. Το σκορ έκλεισε στο 63ο λεπτό ο Δημήτρης Κουρούπης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΕΤΑΛΙΔΙΟΥ: Αργυρόπουλος, Αθανασόπουλος Θ., Χούτος, Πανταζόπουλος (70′ Μπογκτάνι), Σεφεράσι, Θεριός (59′ Ηλιόπουλος), Ψυχογιάννης, Μεμά, Σαμοθράκης, Α. Αθανασόπουλος Α. (31′ Σταματελόπουλος), Γεωργιάδης.

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Κόκκαλης, Κακαλής (65′ Μιχαλέας), Σταματελόπουλος, Οδεμισιώτης, Μπαστακός, Γεωργιόπουλος, Κουρούπης (65′ Ράπτης), Βασιλόπουλος (75′ Αρβανίτης), Αθανασόπουλος (75′ Φαββατάς), Ζαραφέτας (51′ Πουλάκος), Καλογερόπουλος.