Απόλλων Καλαμάτας- Κυπαρισσία 2-1: Βήμα τίτλου με Παχή στις καθυστερήσεις!

, Απόλλων Καλαμάτας- Κυπαρισσία 2-1: Βήμα τίτλου με Παχή στις καθυστερήσεις!

Με γκολ του Γιάννη Παχή στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας επικράτησε 2-1 της Κυπαρισσίας στο μεγάλο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας και συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα περιμένοντας το αυριανό αποτέλεσμα του Παμίσου Μεσσήνης.

Οι καλαματιανοί υποχρέωσαν τον ΑΟΚ στην πρώτη ήττα μετά από εννέα νικηφόρα παιχνίδια με τον Ηλία Φωτόπουλο στον πάγκο και ξέφυγαν με +7, δείχνοντας ότι παρά τις απουσίες παραμένουν αξιόμαχοι και συνεχίζουν δυνατά για τον τίτλο.

Η Κυπαρισσία με την παρουσία της ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο Ασπροχώματος δικαιολόγησε απόλυτα την πορεία που έχει πραγματοποιήσει στους τρεις τελευταίους μήνες και θα έφευγε τουλάχιστον με το βαθμό της ισοπαλίας αν δεν βρισκόταν ο Παχής να “κλέψει” το τρίποντο στο φινάλε.

Το ματς

Η Κυπαρισσία ξεκίνησε το ματς με διάθεση να πιέσει αρκετά ψηλά στο γήπεδο προσδοκώντας στο λάθος του Απόλλωνα, δίνοντας όμως με αυτό τον τρόπο τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να χτυπήσουν στην κόντρα.

Με αυτό τον τρόπο μάλιστα οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 22ο λεπτό σε φάση που ήρθε μετά από πίεση διάρκειας της Κυπαρισσίας.

Ο ΑΟΚ κέρδισε διαδοχικά τρία κόρνερ και στην τελευταία εκτέλεση ο Κυριακόπουλος μπλόκαρε την μπάλα. Με γρήγορο βολέ έβγαλε τους Βασιλόπουλο, Σπανό στην αντεπίθεση με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα τον Παππά για το 1-0!

Το γκολ έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα του Τάκη Σακελλαροπούλου που πλέον κυκλοφορούσε με περισσότερη άνεση την μπάλα και τον Νίκο Βασιλόπουλο να δεσπόζει μεσοεπιθετικά.

Στην Κυπαρισσία απείλησε στο 28′ όταν ο Μπουτσικάκης έκανε σουτ αλλά ο Κυριακόπουλος έπεσε στην αριστερή του γωνία και έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ το οποίο, όπως και στις προηγούμενες περιπτώσεις, πέρασε χωρίς συνέπειες.

Κυρίαρχος ΑΟΚ στο β’

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κυπαρισσία ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να προσπαθήσει για την ολική ανατροπή.

Με κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών τον Κυριάκο Κωνσταντόπουλο, ο οποίος είχε σουτ άουτ στο 53′ και το 58′, η ομάδα του Φωτόπουλου κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 67ο λεπτό.

Ο Κωνσταντόπουλος από δεξιά έκανε την σέντρα και ο Μιχαηλίδης πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Στο 72ο λεπτό ο Κόλλιας βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα στην περιοχή και φώναξαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν αλλά να μην μπορούν να βρούν λύσεις.

Στο 91ο λεπτό ο Διονυσόπουλος είχε πλασέ άουτ για να έρθει τελικά στις καθυστερήσεις η λύτρωση για τον Απόλλωνα.

Ο Μανωλόπουλος εκτέλεσε φάουλ με τον Μιτρόφ να διώχνει προσωρινά, τον Καραβίτη να επαναφέρει την μπάλα και ο Παχής με δεύτερη γυριστή κεφαλιά να νικάει τον Παππά για το 2-1 μέσα σε αποθέωση.

Απόλλωνας Καλαμάτας (Τ. Σακελλαρόπουλος): Κυριακόπουλος, Κακαλής, Δασκαλάκης, Παχής, Βασιλόπουλος, Κουντάνης, Καραχάλιος, Καρύδης (64’ Μανωλόπουλος), Μερκούρης (83’ Καραβίτης), Σπανός (90’ Τριανταφυλλίδης), Περιβολάρης (78’ Γκότσης)

Κυπαρισσία (Ηλ. Φωτόπουλος): Παππάς, Ανδρουτσής, Μιτρόφ, Μπουτσικάκης, Μιχαηλίδης, Σπυρόπουλος (75’ Γεωργιόπουλος), Μπάρκας (87’ Διονυσόπουλος), Καμαρινός, Κωνσταντόπουλος, Μπουρλάκης (66’ Κόλλιας)