AO Κυπαρισσίας – Τέλλος Άγρας 6-3: Πήρε “κεφάλι” στην κορυφή! (φώτο)

, AO Κυπαρισσίας – Τέλλος Άγρας 6-3: Πήρε “κεφάλι” στην κορυφή! (φώτο)

Αξία στο σπουδαίο διπλό που πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα στον Κάμπο έδωσε ο ΑΟ Κυπαρισσίας, ο οποίος χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε με το ευρύ 6-3 του Τέλλου Άγρα, “ντουμπλάροντας” τις επιτυχίες του στα play off της Α’ τοπικής.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα πήρε κεφάλι στην βαθμολογία, καθώς την ίδια ώρα Πανθουριακός και Μάνη έμεναν στο 0-0 στην Μικρομάνη.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από πολύ δυνατό αέρα και αυτό δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, ώστε να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6′ με αρκετή δόση τύχης. O Γεωργιόπουλος έκανε την σέντρα – σουτ και ο Καραχάλιος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να κάνει άθελά του το 1-0.

H απάντηση δεν άργησε να έρθει για τους φιλοξενούμενους, καθώς στην αμέσως επόμενη φάση ο Λυμπερόπουλος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παλικέστη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

O Κωνσταντόπουλος στο 15ο λεπτό με ωραίο βολέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και αφού η μπάλα βρήκε και στο δεξί δοκάρι έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τον ΑΟΚ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αθανασόπουλος πρόλαβε και τσίμπησε τη μπάλα του προ του Κυριακόπουλου που επιχείρησε έξοδο, δίνοντας… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Κώστα Παλαμάρα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Λυμπερόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (ψηλοκρεμαστό πλασέ) κατάφερε να μειώσει σε 3-2 για τον Άγρα.

Mε νέο αυτογκόλ ο Αναστασόπουλος μετά από σέντρα που επιχείρησε ο Σκοζάι, σημείωσε το 4-2 στο 39′, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κωνσταντόπουλος απέφυγε τον Κυριακόπουλο και με πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία πέτυχε το 5-2 για να ακολουθήσουν δύο ακόμη τέρματα διάστημα μέσα σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων, με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 74′ οι Γαργαλιανιώτες μείωσαν προσωρινά σε 5-3 με τον Μερκούρη να χρίζεται σκόρερ με απευθείας εκτέλεσε φάουλ και την βοήθεια του δυνατού αέρα, αλλά ο Αθανασόπουλος σχεδόν αμέσως εκμεταλλεύτηκε λάθος του Βελησσάρη και πέτυχε το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση και 25ο συνολικά στη σεζόν (6-3)!

ΑΟ Κυπαρισσίας (Κώστας Παλαμάρας): Παλικέστη, Γεωργιόπουλος, Ζαφείρης (36′ Χότζα), Μιτρόφ, Μπουτσικάκης, Μαρκόπουλος, Σκοζάι (87′ Χρήστος Μπουτσικάκης), Σπυρόπουλος, Αθανασόπουλος (89′ Παναγόπουλος), Αντωνόπουλος, Κωνσταντόπουλος.

Τέλλος Άγρας Γαργαλιάνων (Δημήτρης Λίτσας): Κυριακόπουλος, Καραχάλιος (71′ Λακριντής), Θοδωρής Τσόπελας, Βελησσάρης (80′ Γεωργόπουλος), Αναστασόπουλος, Ηλιόπουλος (71′ Χρόνης), Μερκούρης, Τάσος Τσόπελας, Μπάρκας, Λυμπερόπουλος (89′ Σερέτης), Διονυσόπουλος.