Α' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

ΑΟ Κυπαρισσίας – ΑΕ Μάνης 2-0: Έβγαλε αντίδραση

, ΑΟ Κυπαρισσίας – ΑΕ Μάνης 2-0: Έβγαλε αντίδραση

Η Κυπαρισσία έβγαλε… αντίδραση μετά την ήττα που υπέστη απ’ τον Πανθουριακό στο γήπεδο της, νίκησε 2-0 την ΑΕ Μάνης για την 4η αγωνιστική των play off της Α’ τοπικής και πήρε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Πέρα από τα δύο γκολ ο ΑΟΚ είχε τρία δοκάρια, δύο στο πρώτο και ένα στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο με κεφαλιά του Αθανασόπουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ, το δεύτερο με απευθείας φάουλ του Αντωνόπουλου και το τρίτο με σουτ του Μαρκόπουλου.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 26′, έπειτα από μαρκάρισμα του Παπαθεοδώρου στον Σκοζάι. Ο Αθανασόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ.

Οι Μανιάτες είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 44′. Ο Μουστάκας εκτέλεσε απευθείας φάουλ και είδε τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι, με το 1-0 να παραμένει.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, μια υποδειγματική αντεπίθεση των παικτών της Κυπαρισσίας στο αμέσως επόμενο λεπτό κατέληξε σε γκολ από τον Αντωνόπουλο. Εξέλιξη καθοριστική για την τελική έκβαση του αγώνα, όπως αποδείχθηκε.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα έφτασε τους 9 βαθμούς και στα δύο ματς που απομένουν θα παίξει τους κόπους μιας χρονιάς μαζί με τον Πανθουριακό.

Αντίθετα, η ΑΕΜ τέθηκε οριστικά εκτός διεκδίκησης της πρωτιάς και πλέον η κατάκτηση του Κυπέλλου Μεσσηνίας είναι ο μεγάλος στόχος την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Κώστας Παλαμάρας): Στεφανάκος, Γεωργιόπουλος, Μιτρόφ, Καπλάνης, Π. Μπουτσικάκης, Μαρκόπουλος, Σκοζάι, Κατσιώλης, Αθανασόπουλος (85’ Παναγόπουλος), Αντωνόπουλος (83’ Σπυρόπουλος), Κωνσταντόπουλος (64’ Χρ. Μπουτσικάκης).

ΑΕ ΜΑΝΗΣ (Παναγιώτης Δρούγας): Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Σπανός, Γιαννής, Κλουβάτος (71’ Περιβολάρης), Τζανετέας (74’ Κουντάνης), Παπαθεοδώρου (74’ Χελάς), Μουστάκας, Κοντός (54’ Πουλάκος), Αλεξανδρόπουλος, Φετάχου.