ΒΟΛΕΙ

, ΑΟ Ακρίτας: Πήρε με ανατροπή το ντέρμπι με τον Μεσσηνιακό (3-1) και έμεινε μόνος στην 2η θέση

Ματς για γερά νεύρα ήταν το Καλαματιανό ντέρμπι στην Β’ Εθνική βόλεϊ με τον Ακρίτα να επικρατεί 3-1 με ανατροπή του Μεσσηνιακού και ουσιαστικά να “καπαρώνει” θέση την πρώτη τριάδα της κατάταξης.

Σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες των τελευταίων ετών ο ΑΟ Ακρίτας ήταν ο νικητής στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς και πολύ στα πλέι οφ ανόδου.

Ήταν ένα παιχνίδι που λόγω του χαρακτήρα του δεν ήταν αρκετά ποιοτικό είχε όμως ένταση, πάθος, συγκινήσεις και εναλλαγές στο σκορ. Ντέρμπι με τα όλα του λοιπόν στο κλειστό της Παραλίας με τον τυπικά γηπεδούχο Μεσσηνιακό να ξεκινάει καλύτερα και να κατακτά το πρώτο σετ εκμεταλλευόμενος τα αρκετά λάθη του Ακρίτα ειδικά στο σέρβις και την υποδοχή.

Στο επόμενο σετ η ένταση χτύπησε κόκκινο καθώς ο Μεσσηνιακός προηγήθηκε αλλά ο Ακρίτας έκανε την αντεπίθεσή του και παίζοντας ψυχωμένα κατάφερε να επικρατήσει 30-28, να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ και να πάρει το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ κατακτώντας πιο εύκολα το τρίτο σετ. Και φτάσαμε στο τελευταίο σετ όπου έσπασαν καρδιές. Ένα σετ που είχε χιτσκοκικό φινάλε, διάρκεια 45 λεπτών, σημειώθηκαν 66 πόντοι (32-34) και βρήκε τελικά κερδισμένους τον ΑΟ Ακρίτα και το βόλεϊ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ακρίτας θα κάνει το ρεπό του για να ακολουθήσει σε δυο εβδομάδες ένα ακόμα τοπικό ντέρμπι αυτή τη φορά με τον ΝΟ Καλαμάτας στη πρεμιέρα του β’ γύρου.

Τα σετ: 25-17 (22’), 28-30 (40’), 21-25 (34’), 32-34 (45’)

ΑΟ Ακρίτας (Χαραλαμπίδης): Φωτεινάκη Κατερίνα, Μαθιουδάκη Νίκη, Μπαγιώκου Μυρτώ, Καραβανά Ελεάνα, Ιωαννίδη Χριστίνα, Σταυροπούλου Πηνελόπη, Μπαστακού Σταυρούλα (λ), Μπότη Καλλιρόη, Κρίκη Ζωή (λ), Βολανάκη Παναγιώτα, Κούρτη Κλαρίτα, Χαλβατσιωτη Παναγιώτα, Καρδουλακη Αγγελική, Πετεινάρη Μαίρη

Το πανόραμα της της 6ης αγωνιστικής του Η’ ομίλου ( β υποομιλος ).