ΒΟΛΕΙ

ΑΟ Ακρίτας: Νίκη στο τάι μπρέικ με ανατροπή απέναντι στην Ομόνοια Ναυπάκτου

, ΑΟ Ακρίτας: Νίκη στο τάι μπρέικ με ανατροπή απέναντι στην Ομόνοια Ναυπάκτου

Στο tie-break κρίθηκε ακόμα ένα παιχνίδι για τον ΑΟ Ακρίτα τη φετινή σεζόν. Αυτή τη φορά η Καλαματιανή ομάδα επικράτησε με 3-2 της Ομόνοιας Ναυπάκτου με την απόδοση της ωστόσο να κυμαίνεται ξανά σε μέτρια επίπεδα.

Η έκβαση του πρώτου σετ δε προμήνυε σε καμία περίπτωση αυτό που θα ακολουθούσε. Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεπέρασε το ανύπαρκτο για αυτήν αρχικό σετ, εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των αθλητριών μας και βελτιώνοντας την υποδοχή της κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ.

Έχοντας τις περισσότερες βασικές αθλήτριες σε κακή μέρα, οι λύσεις για τον τεχνικό Γιάννη Μαντέκα αυτή τη φορά ήρθαν από τον πάγκο με τις άμυνες της Πανταζοπούλου και τα σέρβις της Γαλανοπούλου να παίζουν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα διαμορφώνοντας κατά ένα μεγάλο ποσοστό το τελικό αποτέλεσμα.

Δίποντο χρυσάφι για τον Καλαματιανό σύλλογο αν αναλογιστούμε πως ήταν ένα παιχνίδι, έτσι όπως εξελίχθηκε, ανοιχτό για όλα τα αποτελέσματα.

Το στατιστικό που ξεχωρίζει στο τέλος του πρώτου γύρου των play out είναι πως σε σύνολο 16 παιχνιδιών μόνο σε ένα ο πίνακας έχει δείξει 3-0 (αυτό της 2ης αγωνιστικής μεταξύ ΑΟ Ακρίτα και ΑΕΠ Ολυμπιάς). Ένα γεγονός που δείχνει τις μικρές διάφορες μεταξύ ομάδων με τους πιο πολλούς αγώνες να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Στόχος για τον ΑΟ Ακρίτα στο εντός έδρας παιχνίδι της ερχόμενης Κυριακής με αντίπαλο τον δεύτερο ΑΣΠΕ Τρίπολης, να παρουσιάσει ένα πολύ καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τα δυο τελευταία παιχνίδια.

Τα σετ: 25-14, 22-25, 19-25, 25-17, 15-10

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Μαντέκας Γιάννης): Ορφανέα Αφροδίτη, Αντωνοπούλου Φωτεινή (c), Μαθιουδάκη Νίκη, Γρίβα Αγγελική, Ζουμπουλίδου Ρία, Γεωργουλάκου Αργυρώ, Μπαστακού Σταυρούλα (λ), Γαλανοπούλου Γεωργία, Πανταζοπούλου Νάνσυ, Λαγού Έφη, Πετεινάρη Μαίρη, Μπότη Καλλιρόη, Χαλβατσιώτη Παναγιώτα.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής του Η’ ομίλου ( όμιλος play out ):

ΑΟ Ακρίτας – Ομόνοια Ναυπάκτου 3-2

Παμβοχαϊκός – ΑΣΠΕ Τρίπολης 2-3

Αστέρια Αχαΐας – ΑΕΠ Ολυμπιάς 3-2

ΕΑΠ – Ποσειδών Λουτρακίου 3-1

Η βαθμολογία μετά από τέσσερις αγώνες (έχουν μεταφερθεί οι βαθμοί των αγώνων μεταξύ των ομάδων που ήταν στον ίδιο όμιλο στην α’ Φάση):