ΔΙΕΘΝΗ

Αντίο Ευρώπη για τον ΠΑΟΚ που έχασε 2-1 στην Κύπρο από την Ομόνοια (βίντεο)

, Αντίο Ευρώπη για τον ΠΑΟΚ που έχασε 2-1 στην Κύπρο από την Ομόνοια (βίντεο)

Ανώμαλη προσγείωση για τον ΠΑΟΚ στην Κύπρο, καθώς γνώρισε την ήττα 2-1 από την Ομόνοια και σε συνδυασμό με τη νίκη της Αϊντχόφεν 0-1 στην Ισπανία απέναντι στη Γρανάδα, ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό ταξίδι.

Η ομάδα του Γκαρσία ήταν άτυχη, αφού βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ και παρά το γεγονός ότι ήταν ανώτερη, είχε την κατοχή και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, πλήρωσε την αναποτελεσματικότητα και τα λάθη της στο ΓΣΠ.

Μοιραίος ο Ελ Καντουρί που έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 46ο λεπτό σε κενή εστία, ενώ ήταν ο παίκτης που ανέτρεψε τον Λοίζου στο πέναλτι που χάρισε το νικητήριο γκολ των Κύπριων.

Ήταν η πρώτη νίκη στην φάση των ομίλων για την κυπριακή ομάδα.

Το ξεκίνημα ήταν μουδιασμένο για τον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να το πληρώσει με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, αφού μόλις από το 9ο λεπτό έπρεπε να κυνηγήσει το παιχνίδι. Οι Κύπριοι στην πρώτη τους τελική στην εστία κατάφεραν να προηγηθούν, όταν μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Σένε έξω από την περιοχή ο Κακουλής εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Ζίβκοβιτς και σε κενή εστία έγραψε το 1-0 για την Ομόνοια.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να μην μπορεί να βρει χώρους προς την περιοχή του Φαμπιάνο. Η πρώτη καλή στιγμή του καταγράφηκε στο 23’ όταν ο Ζίβκοβιτς από μακριά δοκίμασε την τύχη του, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από την εστία, ενώ ίδια τύχη είχε και το επίσης μακρινό σουτ του Ροντρίγκο στο 25ο λεπτό.

Με το γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να παίξουν το παιχνίδι υπομονής που τους διακρίνει. Έδωσαν χώρο στην ομάδα του Γκαρσία, αλλά κατάφεραν να κλείσουν καλά τους χώρους και να κόψουν τον ρυθμό, με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΠΑΟΚ να μην μπορούν να αναπτυχθούν και να απειλήσουν ορθολογικά. Πάντως το κατάφεραν με τις στατικές φάσεις, με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή του 35ου λεπτού, με τον Κρέσπο να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ζίβκοβιτς, αλλά η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

Ο ΠΑΟΚ καλούνταν να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και την πρώτη φορά που το έπραξε έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ελ Καντουρί και Ζίβκοβιτς, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Τζόλη στην περιοχή που με ένα υπέροχο τελείωμα νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-1.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ χάνει μοναδική ευκαιρία για να φέρει το ματς τούμπα. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα αφού πέρασε από όλους έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ελ Καντουρί αν και βρέθηκε μόνος του αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση προ κενής εστίας.

Στο 49’ ήταν η σειρά της Ομόνοιας να χάσει τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Κρέσπο πούλησε την μπάλα έξω από την περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στον Σένε να βγει φάτσα με τον Ζίβκοβιτς που τον νίκησε στο τετ α τετ ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τζιωνή που πήρε το ριμπάουντ έκανε το σουτ, αλλά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σέρβου πορτιέρο.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε και πάλι μέτρα στο γήπεδο, είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις.

Στο 83’ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Ελ Καντουρί έκανε το λάθος ανέτρεψε τον Λοίζου και ο Ζόρντι Γκόμες από τα 11 μέτρα νίκησε τον Ζίβκοβιτς για το 2-1 που έβαλε τέλος στην ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χουμποτσάν, Λανγκ, Κούσουλος (58’ Γκόμες), Κίκο (58’ Λέτσιακς), Λοϊζου (85΄ Ασάντε), Τζιωνή, Γκόμεθ, Κακουλής (21’ Σεχού), Σένε (58’ Ντούρις)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Βαγκέ (46’ Γιαννούλης), Τσιγγάρας (79’ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Σβαμπ (46’ Μουργκ), Τζόλις, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι