Ανοιχτοί λογαριασμοί για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο Κύπελλο

, Ανοιχτοί λογαριασμοί για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο Κύπελλο

Στον αγώνα ρεβάνς του Ολυμπιακού Σταδίου, την επόμενη εβδομάδα, θα κριθεί η πρόκριση στην ημιτελική φάση για το ζευγάρι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, μετά τη «λευκή» ισοπαλία των δύο «Δικέφαλων» απόψε στην Τούμπα.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σε άδειο γήπεδο, καθώς οι Θεσσαλονικείς επέλεξαν να μην κάνουν χρήση του δικαιώματός για παρουσία 1.000 οπαδών τους στις εξέδρες.

Παρά το 0-0 ο αγώνας δεν ήταν «κλειστός», τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη και η κυριότερη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα ήταν η απόκρουση του Πασχαλάκη σε πλασέ του Γέβτιτς, στο 34ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με σουτ του Αουγκούστο, από το ύψος του πέναλτι, ο Μήτογλου έβαλε, όμως, το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 56΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ με τον Τσούμπερ, που όμως ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR ως οφσάιντ, ενώ στο 62΄ ο Ελβετός βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, αλλά ο Πασχαλάκης έσβησε την απειλή.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός «χάλασε» κι έδωσε τη θέση του σε δυνατές μονομαχίες και νεύρα. Ο ΠΑΟΚ έγινε επιθετικότερος με τις αλλαγές που έκανε ο Λουτσέσκου από το 70΄ και ύστερα.

Μάλιστα, στο 77ο λεπτό σέντρα του Λύρατζη κατέληξε στο δοκάρι του Τσιντώτα, ενώ στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού μια κεφαλιά στου Σφιντέρσκι στο 81΄ έφυγε άουτ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης , Λύρατζης , Ίνγκασον , Κρέσπο , Σίντκλεϊ (71′ Βιεϊρίνια ), Κούρτιτς , Σβαμπ , Ζαμπά (71′ Μπίσεσβαρ ), Αουγκούστο (77′ Μιτρίτσα ), Α.Ζίβκοβιτς , Άκπομ (77′ Σφιντέρσκι ).AEK: Τσιντώτας, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (91′ Σβάρνας), Σιμάνσκι, Γκαρσία, Γέβτιτς (80′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (87′ Χατζισαφί).