ΔΙΕΘΝΗ

Ανατροπή τίτλου η Λίβερπουλ, γκολ ο Σωκράτης

, Ανατροπή τίτλου η Λίβερπουλ, γκολ ο Σωκράτης

Ακάθεκτη συνεχίζει η Λίβερπουλ στην Premiership! Μετά από ανατροπή και καθολική υπεροχή επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-1 της Τότεναμ για την 10η αγωνιστική.

Οι «κόκκινοι» έφτασαν τους 28 βαθμούς διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας του +6 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι και παραμένουν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο. Το σκορ πάντως άνοιξε στο Άνφιλντ για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League, Τότεναμ, ο Κέιν με κεφαλιά, στο 1ο λεπτό!

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε στο 52ο λεπτό, με τον Χέντερσον να βρίσκεται στην «καρδιά» της περιοχής και να αξιοποιεί ιδανικά την μπαλιά του Φαμπίνιο. Στο 75ο λεπτό, ο Μανέ κέρδισε πέναλτι από τον Οριέ, με τον Σαλάχ να στέλνει ξανά την μπάλα στα δίχτυα για τους γηπεδούχους.

Η Άρσεναλ συμβιβάστηκε στον ένα βαθμό της ισοπαλίας στο Εμιρεϊτς με αντίπαλο τη συμπολίτισσα Κρίσταλ Πάλας, 2-2. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νταβίντ Λουίζ διπλασίασε τα τέρματα των «κανονιέρηδων».

Όμως, στο 35ο λεπτό, η ομάδα του νότιου Λονδίνου, με πέναλτι του Μιλιβόγεβιτς μείωσε σε 2-1 και στο 52′ ο Αγιού διαμόρφωσε το 2-2, που ήταν και το τελικό σκορ. Στο 83ο λεπτό, ο Παπασταθόπουλος έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για φάουλ από τον Τσέιμπερς, με τη χρήση VAR.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ περνώντας νικηφόρα με 3-1 από την έδρα της Νόριτς, αστοχώντας μάλιστα και σε δύο πέναλτι! Αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε εκτός έδρας αγώνα για τη Γιουνάιτεντ από τον περασμένο Φεβρουάριο!

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ έκανε επίδειξη ισχύος στο πρώτο μέρος, πέτυχε δύο γκολ με τους ΜακΤόμινι (21′) και Ράσφορντ (30′), χάνοντας και δύο πέναλτι, το ένα με τον Άγγλο επιθετικό (29′) και ένα ακόμη με τον Μαρσιάλ (44′). Στο 73′, όμως ο Γάλλος επιθετικός Μαρσιάλ διαμόρφωσε το 3-0 για την ομάδα του, πριν μειώσει στο 88′ ο Ερνάντες.