Ακρίτας Κορώνης- Πάμισος 0-0: Τα είχε όλα εκτός από γκολ (βίντεο)

, Ακρίτας Κορώνης- Πάμισος 0-0: Τα είχε όλα εκτός από γκολ (βίντεο)

Πραγματικό ντέρμπι κορυφής που τα είχε όλα, εκτός των γκολ, διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο της Κορώνης, μεταξύ του Ακρίτα Κορώνης και του Πάμισου Μεσσήνης με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Από την έναρξη της αναμέτρησης φάνηκε πως το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, στο πάθος και στην δύναμη. Αποκορύφωμα της έντασης αποτέλεσε η φάση του 35ου λεπτού όταν Πάλιας και Παπαδόπουλος διαπληκτίστηκαν έντονα , με τη παρέμβαση όμως των ψυχραιμότερων αποφεύχθηκε η γενικότερη «σύρραξη» ,που θα τίναζε το παιχνίδι στον αέρα. Όταν ηρέμησε η κατάσταση ο διαιτητής Κουτσαναστάσης κατευθύνθηκε προς τους δύο ποδοσφαιριστές και τους απέβαλε, έτσι οι δύο ομάδες συνέχισαν με παίκτη λιγότερο.

Από `κει και μετά το παιχνίδι κύλισε στα ίδια επίπεδα, οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 0 – 0 αφήνοντας ανοικτούς «λογαριασμούς» για το δεύτερο μέρος.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο γκολ στη στο 71’, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το “χατίρι”. Ήταν η εκτέλεση του φάουλ από αριστερά του Άγγελου Σαραντόπουλου που γέμισε στην περιοχή, μπήκε με το κεφάλι στην πορεία της μπάλας ο αρχηγός των πρασίνων Γιάννης Μωράκης, η μπάλα προσέκρουσε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Σταθά και άουτ.

Δεκατρία λεπτά αργότερα η σειρά των Κορωναίων να κάνουν την μεγάλη φάση, όταν στο 84` λεπτό το σουτ του Χοτζόλι έξυσε το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόσκα και κατέληξε άουτ.

Το φιλμ του αγώνα

15` Σουτ Μπορχάν η μπάλα άουτ.

22` Εκτέλεση φάουλ του Μπορχάν, ο Κουλόπουλος την κεφαλιά μπλόκαρε ο Σταθάς.

25` σέντρα από δεξιά του Αριστομενόπουλου, στο 2ο δοκάρι ο Μωράκης θα πάρει την κεφαλιά αλλά ο σωστά τοποθετημένος Σταθάς θα μπλοκάρει.

26` Σουτ του Παπαδόπουλος η μπάλα άουτ.

31` Απ` ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαραντόπουλου, εκπληκτική απόκρουση του Σταθά πέταξε την μπάλα κόρνερ.

35` Έντονες αψιμαχίες Πάλια και Παπαδόπουλου, με την παρέμβαση των ψυχρεμοτέρων αποφεύγονται τα χειρότερα, ο Κουτσανανστάσης αποβάλει τους δύο παίκτες. Απ` ευθείας κόκκινη στον Πάλια και 2η κίτρινη στον Παπαδόπουλο.

60` Διαγώνιο σουτ του Σαραντόπουλου από αριστερά, ο καλά και πάλι τοποθετημένος Σταθάς αποκρούει σε Κόρνερ.

71` Φάουλ του Σαραντόπουλου από αριστερά, παρενέβη στη πορεία της μπάλα με το κεφάλι ο Μωράκης, θα κτυπήσει σε αμυντικούς θα πάρει ύψος και θα καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι του Σταθά και άουτ.

84` Σουτ του Χοτζόλι η μπάλα θα περάσει ξυστά άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τόσκα.

87` Σουτ Σαραντόπουλου η μπάλα άουτ.

90+2` Εκτέλεση κόρνερ του Σαραντόπουλου, στο ύψος του 2ου δοκαριού ο Καλογερόπουλος στην κίνηση θα κάνει το πλάσε η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σταθά.

Διαιτητής: Κουτσαναστάσης Ι. – Α` Βοηθός: Μιχαλόπουλος Γ. – Β` Βοηθός: Τσίρμπας Ν.

Συνθέσεις:

Ακρίτας Κορώνης ( Τσίκινης Σπυρίδων): Σταθάς θ., Παναγιωτόπουλος Α., Μπίζος Αγ., Κουτσουμπός Δ., Καπινιάρης Α. ( 60` Χοντζόλι Σ.), Κρητικάκης Α., Μουτζούρης Κ.,Γεωργιόπουλος Φ.( 71` Σταμάτης Ι.), Μάραντος Α. ( 90+3` Ακριβόπουλος Θ.), Πάλιας ( Κόκκινη 35`), Διακουμής Φ..

Πάμισος Μεσσήνης (Καλόμαλος Γιώργος): Τόσκα Σ., Αριστομενόπουλος Γ., Χαραλαμπόπουλος Γ.,Φιλόπουλος Δ., Κατσιβαρδέας Θ., Μωράκης Ι., Κουλόπουλος Ε.( 75` Καλογερόπουλος Β.), Μπορχάν Στ., Σαραντόπουλος Αγ., Παπαδόπουλος Δ. ( 27` – 35` Κίτρινες ), Αράπι Ρ. ( 71` Βλάχος Στ.).