ΒΟΛΕΙ

Ακρίτας: Διπλό στη Σπάρτη με σούπερ ανατροπή-υποθήκη για τα πλέι οφ

, Ακρίτας: Διπλό στη Σπάρτη με σούπερ ανατροπή-υποθήκη για τα πλέι οφ

Τεράστια νίκη στο tie break με ανατροπή πέτυχε ο ΑΟ Ακρίτας στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος της Β Εθνικής γυναικών (Η’ όμιλος), μετά την αναβολή των δυο εβδομάδων που αποφάσισε η Ε.Σ.ΠΕ.Π λόγω της αύξησης των κρουσμάτων στη χώρα μας.

Ο Καλαματιανός σύλλογος πέρασε από τη δύσκολη έδρα του τρίτου στη βαθμολογία Σπαρτιατικού κατακτώντας δυο υπερπολύτιμους βαθμούς που κατά πάσα πιθανότητα θα μεταφέρει στην φάση των play off ανόδου, ξεκινώντας έτσι με τον καλύυερο τρόπο το 2022.

Στα δυο πρώτα σετ ο ΑΟ Ακρίτας παρότι είχε το προβάδισμα στο σκορ, οι αήττητοι στην έδρα τους γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη προς το τέλος μπαίνοντας έτσι με 2-0 μπροστά στο σκορ.

Η πίεση στο σέρβις και η βελτίωση της υποδοχής σε συνδυασμο με τις σωστες επιθετικες επιλογες έφεραν στη συνέχεια τη μείωση του σκορ.

Με σύμμαχο πλέον την ψυχολογία και εκτελώντας κατά γράμμα τις εντολές του Χαραλαμπιδη από το πάγκο οι αθλήτριες του Ακρίτα κυριάρχησαν στα δυο τελευταία σετ φτάνοντας στην μεγάλη ανατροπή και κάνοντας έτσι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν.

Τα σετ: 25-22, 27-25, 23-25, 16-25, 9-15

ΑΟ Ακρίτας (Χαραλαμπίδης): Φωτεινακη Κατερίνα, Μαθιουδάκη Νίκη, Μπαγιώκου Μυρτώ, Καραβανά Ελεάνα, Μαυρεα Γεωργία, Σταυροπούλου Πηνελόπη, Μπαστακού Σταυρούλα (λ), Μποτη Καλλιρόη, Λίκα Αγγελική (λ), Πανταζοπούλου Νανσυ, Βολανάκη Παναγιώτα, Κούρτη Κλαρίτα, Πετεινάρη Μαίρη