ΣΤΙΒΟΣ

Ακρίτας 2016 – Η συμμετοχή στο Πανελλήνιο σε ανώμαλο έδαφος

, Ακρίτας 2016 – Η συμμετοχή στο Πανελλήνιο σε ανώμαλο έδαφος

Με 6 αθλητές συμμετείχε ο Ακρίτας 2016 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος που έγινε στην Πηγή Τρικάλων. Την καλύτερη παρουσία είχε ο Αντριάν Μπουλάρι ο οποίος έκανε καλή κούρσα στα 4χλμ. Κ18 αλλά μια πτώση στο τέλος τον έφερε στην 15η θέση της κατάταξης με 12:58. Στο 3ο χιλιόμετρο είχε περάσει 5ος με 09:21. Νικητής ήταν ο Ανδρέας Γεωργίου (ΑΣ Αιγίου) με 12:08.

Νικητής στα 10χλμ των ανδρών ήταν ο Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας), ο οποίος επέστρεψε στη διοργάνωση, μετά την απουσία στους αγώνες του 2021, με ρεκόρ 29.03 βελτιώνοντας το 29.17 του Κώστα Γκελαούζου από το περασμένο Φθινόπωρο. Δεύτερος ήταν ο Μάρκος Γκούρλιας (Παναξιακός) με 29.19, και τρίτος ο Γιώργος Τάσσης (ΓΣ Σπαρτιατικός) με 30.28 έναντι του Παναγιώτη Καραΐσκου (ΠΓΣ) που ακολούθησε με 30.37. Ο νικητής της προηγούμενης διοργάνωσης, Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ) ήταν έβδομος σε 31.14.

Σα 8 χλμ γυναικών νικήτρια ήταν η Αναστασία Μαρινάκου (ΠΑΟ) με 27.24. Η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) σταθερή αξία στις μεσαίες αποστάσεις ήταν δεύτερη με 27.51 και η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΟΚΑ Καβάλας), νικήτρια τον Οκτώβριο στις Γυναίκες Κ23, τρίτη  με 28.24.

Η ανακοίνωση του Ακρίτα για το Πανελλήνιο ανωμάλου δρόμου αναφέρει:

“Ο Γυμναστικός Σύλλογος Ακρίτας 2016 Καλαμάτας ήταν ο μοναδικός σύλλογος που εκπροσώπησε τη Μεσσηνία στο φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου στα Τρίκαλα την Κυριακή 20 Φεβρουαρίου, με αποστολή από 6 αθλητές, τον προπονητής τους και τον πρόεδρο του συλλόγου Πέτρο Παπαδόπουλο.

Συνολικά έλαβαν μέρος 117 σωματεία από όλη την Ελλάδα και ο ΓΣ Ακρίτας πλασαρίστηκε στ μέση της βαθμολογίας με 68 βαθμούς, γεγονός που αποτελεί μια επιτυχία. Ο αθλητής μας Αντριάν Μπουλάρι ενώ φλέρταρε με το μετάλλιο, δυστυχώς ατύχησε να έχει πτώση 3 μέτρα πριν τον τερματισμό. Συμβαίνουν αυτά στους αγώνες και είναι σίγουρο ότι το μέλλον ανήκει στα νέα παιδιά, που προπονεί ο κόουτς των αποστάσεων και παλιός πρωταθλητής Κώστας Κουβαράς. Δείτε περισσότερα για τις δράσεις του συλλόγου στην ανανεωμένη ιστοσελίδας μας www.akritastivos.gr”