Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Ακαδημία Παμίσου – Μιλτιάδης 1-6: Δυσκολεύτηκε για 20 λεπτά (φώτο)

, Ακαδημία Παμίσου – Μιλτιάδης 1-6: Δυσκολεύτηκε για 20 λεπτά (φώτο)

Ο Μιλτιάδης δυσκολεύτηκε για περίπου 20 λεπτά στην Μεσσήνη κόντρα στην Ακαδημία Παμίσου που προηγήθηκε, ωστόσο τα πράγματα απλοποιήθηκαν πολύ γρήγορα, η ομάδα του Πύργου Τριφυλίας έβγαλε αντίδραση και έφτασε σε μια ευρεία νίκη με 6-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13′ από το σημείο του πέναλτι με τον Βλαχάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα, με τον Γαλάνη να νικάει τον Γκάργκουλα από την άσπρη βούλα και να φέρνει το ματς στα ίσα στο 21′.

Το γκολ αυτό έδωσε “φτερά” στο πόδια των παικτών του Κώστα Στυλιανόπουλου και δύο λεπτά αργότερα έφτασαν στην ολική ανατροπή, με πανέμορφο τακουνάκι του Σταματελόπουλου!

, Ακαδημία Παμίσου – Μιλτιάδης 1-6: Δυσκολεύτηκε για 20 λεπτά (φώτο), Ακαδημία Παμίσου – Μιλτιάδης 1-6: Δυσκολεύτηκε για 20 λεπτά (φώτο)

Το νερό, πλέον, είχε μπει στ’ αυλάκι και στο 43′ ο Μιλτιάδης έφτασε στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος. Ο Γεωργιόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Μπεγέτης με υπέροχο πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-3.

Oι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49′ ο Τάρλεβ με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4, ενώ στο 55′ ο Κανελλόπουλος εκμεταλλεύτηκε ολέθριο λάθος της άμυνας της Ακαδημίας και σημείωσε το 1-5.

Το τελικό 1-6 πέτυχε ο Αλεξόπουλος στο 76′, ο οποίος μετά από μπαλιά του Δασκαλάκη έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον γκολκίπερ τον Νησιωτών. Ο Μιλτιάδης πέρα από τα έξι γκολ που σημείωσε, είχε και δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο με τον Τάρλεβ.

Η ομάδα του Πύργου Τριφυλίας εκμεταλλεύτηκε την εκτός έδρας ήττα του Παπαφλέσσα Βλαχόπουλου από τον ΑΟ Φοινικούντας (2-0) και αύξησε και πάλι την μεταξύ τους απόσταση στους τέσσερις βαθμούς, έχοντας μάλιστα κι ένα ματς λιγότερο.

Ακαδημία Παμίσου Μεσσήνης (Γιώργος Βλάχος): Γκάργκουλας, Γιαννόπουλος, Γεωργακόπουλος (70′ Μακαρούνης), Βόλλαρης, Δημητρακόπουλος, Ντίσα, Καραχάλιος, Νικολόπουλος, Βλαχάκης, Ε. Βλάχος, Πετρουλάκης (80′ Αθανασόπουλος).

Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας (Κώστας Στυλιανόπουλος): Σπάλας, Γαλάνης, Γεωργιόπουλος, Σταματελόπουλος, Δημόπουλος, Κανελλόπουλος, Κυριακόπουλος (46′ Αλεξόπουλος), Σταθόπουλος (64′ Παναγιωτόπουλος), Τάρλεβ (53′ Δασκαλάκης), Χρόνης, Μπεγέτης.