Αήττητος Σπάτων-Καλαμάτα 0-2: Νίκησαν και οι… δύο Θύελλες (φωτο & βίντεο)

, Αήττητος Σπάτων-Καλαμάτα 0-2: Νίκησαν και οι… δύο Θύελλες (φωτο & βίντεο)

Μία ακόμη νίκη, την συνολικά στα φιλικά προετοιμασίας, πέτυχε η Μαύρη Θύβελλα επικρατώντας στα Σπάτα 2-0 του τοπικού Αήττητου. Όπως συνέβη και στο ματς με την Παναχαϊκή, το συγκρότημα του Νίκου Αναστόπουλου είχε καλά διαστήματα απόδοσης, έκανε ευκαιρίες και με δύο τέρματα (ένα σε κάθε ημίχρονο), το πρώτο από το συνήθη “ύποπτο” Νταούντ Μπουσμπίμπα και το δεύτερο απο τον Κώστα Ηλιόπουλο, πήρε μία ακόμη νίκη δύο εβδομάδες πριν την έναρξη των επισήμων υποχρεώσεων της για τη Football League.

Αυτό που κρατάει ωστόσο περισσότερο η Μαύρη Θύελλα είναι το γεγονός ότι χρησιμοποίησε σχεδόν δύο ενδεκάδες στο παιχνίδι, που τα πήγαν ισάξια καλά, προκαλώντας έναν ευχάριστο πονοκέφαλο στον 62χρονο τεχνικό, ο οποίος πλέον έχει πληθώρα λύσεων στη φαρέτρα του.

, Αήττητος Σπάτων-Καλαμάτα 0-2: Νίκησαν και οι… δύο Θύελλες (φωτο & βίντεο) , Αήττητος Σπάτων-Καλαμάτα 0-2: Νίκησαν και οι… δύο Θύελλες (φωτο & βίντεο)

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε ενδεκάδα με δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο φιλικό απέναντι στην Παναχαϊκή. Ο Τσελεπίδης βρέθηκε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα και αντί του Παπαγεωργίου πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Γκιοατά, ενώ ο Νατσιόπουλος επέστρεψε στην μεσαία γραμμή αντί του Τριανταφυλλάκη.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Αραμπατζής, δεξιά στην άμυνα Μαβινγκά, αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος, κεντρικό αμυντικό δίδυμο Γκιοατά, Τσελεπίδης, στην μεσαία γραμμή Ζαχαρόπουλος, Νατσιόπουλος και Σουμπίνιο, στα άκρα οι Αλεξόπουλος, Μπουσμπίμπα και στην κορυφή ο Φελίπε.

Η Μαύρη Θύελλα μπήκε καλά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με σουτ άουτ του Νατσιοπουλου. Το ματς απέκτησε γρήγορα ρυθμό καθώς ο Αήττητος, ο οποίος μετέχει στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής, έπαιξε ανοιχτά και κυκλοφορούσε καλά την μπάλα, αλλά μέχρι την περιοχή της Μαύρης Θύελλας χωρίς να μπορέσει να κάνει τελική προσπάθεια και να απειλήσει.

Οι μελανόλευκοι έπαιζαν γρήγορα στην επίθεση προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Μπουσμπίμπα. Ο Ολλανδός εξτρέμ έφυγε σε τρεις φάσεις στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει με πιο χαρακτηριστική την περίπτωση στο 19ο λεπτό όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπονατάκη αλλά καθυστέρησε να τον πλασάρει.

Η Καλαμάτα συνέχισε να πιέζει και στο 29ο λεπτό ήταν σειρά του Κωνσταντινόπουλου να βγάλει σέντρα απο αριστερά και τον Αλεξόπουλο να πιάνει κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Δύο λεπτά μετά ο Αλεξόπουλος και πάλι άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Φελίπε αλλά το σουτ του βραζιλιάνου ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπονατάκη,

Οι μελανόλευκοι κατάφεραν τελικά να ανοίξουν το σκορ στο 38ο λεπτό όταν ο Φελίπε βρήκε ωραία με καθετή μπαλιά τον Μπουσμπίμπα, ο όποιος έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε τον τερματοφύλακα και πέτυχε το 0-1. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα δυνατό ευθύβολο σουτ του Νατσιόπουλου.

, Αήττητος Σπάτων-Καλαμάτα 0-2: Νίκησαν και οι… δύο Θύελλες (φωτο & βίντεο) , Αήττητος Σπάτων-Καλαμάτα 0-2: Νίκησαν και οι… δύο Θύελλες (φωτο & βίντεο) , Αήττητος Σπάτων-Καλαμάτα 0-2: Νίκησαν και οι… δύο Θύελλες (φωτο & βίντεο) , Αήττητος Σπάτων-Καλαμάτα 0-2: Νίκησαν και οι… δύο Θύελλες (φωτο & βίντεο)

Εννέα αλλαγές!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Αναστόπουλος άλλαξε τους εννέα από τους 11 αφήνοντας στο γήπεδο τους Γκιοατά, Τσελεπίδη, ο οποίος μετακινήθηκε στα δεξιά της άμυνας και τη θέση του πήρε ο Γκαλίτσιος. Αριστερά έπαιξε ο Σαλίν, στο κέντρο οι Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Τριανταφυλλάκης, στις πτέρυγες ο Κέρι με τον Ηλιόπουλο και στην κορυφή ο Μαρκόφσκι.

Οι μελανόλευκοι χρειάστηκαν κάποιο διάστημα προσαρμογής αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος άρχισαν να βρίσκονται μεταξύ τους και να δημιουργούν καταστάσεις στην εστία των γηπεδούχων.

Ο Αήττητος υποχώρησε στο γήπεδο σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την περιοχή του με αποτέλεσμα η Καλαμάτα να κάνει λιγότερες φάσεις στο διάστημα αυτό. Κυκλοφόρησε ωστόσο καλά την μπάλα και απείλησε κυρίως από τα πλάγια με τους Κέρι και Ηλιόπουλο. Στο 75ο λεπτό οι δυο τους ήταν που συνδυάστηκαν με τον καλαματιανό επιθετικό να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σκοράρει το 0-2.

Αήττητος Σπάτων (Β. Τσιώλης): Μπονατάκης, Ελευθεριάδης, Γκρόσιος (60′ Πάγια), Μεγαλοποικονόμου (70′ Ιωαννίδης), Σπίντζος, Δαχτυλλιδης, Ταμπάκης, Τσακουλίνος (70′ Ροδης), Πρλεντι Άρης (55′ Πρέντι Αντριάνο), Πλαβούκος (55′ Χοτζάϊ), Κατσέρης.

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Αραμπατζής (46′ Ταϊρης, 60′ Καπούταγλης), Κωνσταντινόπουλος (46′ Σαλίν), Γκιοατά, Τσελεπίδης (70′ Παυλίδης), Μαβινγκά (46’Μπακαγιόκο), Ζαχαρόπουλος (46′ Παπατόλιος), Νατσιόπουλος (46′ Γκαλίτσιος, 72′ λ. τρ. Καρούτης), Σουμπίνιο (46′ Τριανταφυλλάκης), Μπουσμπίμπα (46′ Ηλιόπουλος), Αλεξόπουλος (46′ Κέρι), Φελίπε (46′ Μαρκόφσκι).