ΔΙΕΘΝΗ

Αϊντχόφεν – ΠΑΟΚ 3-2: Διπρόσωπος «δικέφαλος» έχασε με ανατροπή (φωτο)

, Αϊντχόφεν – ΠΑΟΚ 3-2: Διπρόσωπος «δικέφαλος» έχασε με ανατροπή (φωτο)

TZOΛΗΣ ΚΑΙ ΒΑΡΕΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΟΚ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΣΤΟ 2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League παρουσίασε δύο πρόσωπα στην Ολλανδία και έχασε από την Αϊντχόφεν με 3-2 αν και προηγήθηκε με 2-0!

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Τζόλης σούταρε από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα κόντραρε στο γόνατο του Βαρέλα και κατέληξε στα δίχτυα.

Έξι λεπτά αργότερα, η Αϊντχόφεν κατάφερε να σκοράρει με τον Μάλεν, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ αν και φάνηκε να καλύπτεται.

Αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, στο 14΄, ο δικέφαλος σημείωσε και δεύτερο γκολ, όταν ο Σβαμπ γύρισε προς τον Τζόλη και αυτός με πλασέ έκανε το 2-0.

H PSV πήρε στη συνέχεια την υπεροχή και στο 20΄ μείωσε με ωραία προσπάθεια και πλασέ του Γκάπκο μέσα από την περιοχή. Οι Ολλανδοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 26, με τον Ντάμφρις να αστοχεί από κοντά.

Άλλος ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αϊντχόφεν μπήκε με πάθος και κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να κάνει την ανατροπή. Ο Μαντουάκε ισοφάρισε στο 51′ έπειτα από ωραία ενέργεια και πλασέ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 53΄ο Μάλεν από κοντά πλάσαρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η γηπεδούχος ομάδα, τέσσερα λεπτά αργότερα, έφτασε κοντά στο 4-2, αλλά ο Μαντουάκε πλάσαρε άστοχα. Τίποτα δεν άλλαξε και ο ΠΑΟΚ έχασε για τρίτη φορά στην Ολλανδία από την Αϊντχόφεν στην ιστορία του.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Ρότζερ Σμιντ): Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκάλι, Μαξ, Ροζάριο, Σανγκαρέ, Μαντουέκε (78’ Ζούνιορ), Γκάκπο, Ζάχαβι (71’ Χέντριξ), Μάλεν (93’ Λεντέσμα).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ινγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο (85’ Ουαγκέ), Τσιγγάρας (69’ Αουγκούστο), Ελ Καντουρί (85’ Μπίσεσβαρ)  Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (58’ Μουργκ), Τσόλακ (69’ Σφιντέρσκι).