ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Αιγάλεω -Καλαμάτα 1-2: Άλωσε το “Σίτι” η Μαύρη Θύελλα (video)

, Αιγάλεω -Καλαμάτα 1-2: Άλωσε το “Σίτι” η Μαύρη Θύελλα (video)

Διπλή γιορτή για την Καλαμάτα ανήμερα της Υπαπαντής.  Η Μαύρη Θύελλα πέρασε σαν σίφουνας από το Αιγάλεω επικρατώντας 2-1 της αθηναϊκής ομάδας και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς από την κορυφή του Νοτίου ομίλου της Super League 2, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, η Καλαμάτα έβαλε τις βάσεις της νίκης από το πρώτο μέρος, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με… δράστη τον αρχισκόρερ της Γιάννη Λουκίνα.

Αρχικά στο 28′ μετά από προσπάθεια του Παυλίδη, ο Λουκίνας ευνοήθηκε απο την κόντρα με τον Παπανικόλα και έβαλε μπροστά τη «Μαύρη Θύελλα» και στο 40′ ο επιθετικός της Καλαμάτας εκμεταλλευόμενος τη λάθος μεταβίβαση του Δημητριάδη βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε τον Σικαλιά για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν τελικές φάσεις πλην του γκολ που σημείωσαν στο 78ο λεπτό με τον Αρναρέλλη.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την Καλαμάτα με δυο αλλαγές σε σχέση με τη αναμέτρηση στο Ρέθυμνο απέναντι στην Επισκοπή καθώς ο Μοζέρ πήρε θέση στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Μαβινγκά και ο Παυλίδης επέστρεψε στο αρχικό σχήμα αντί του Ματέους.

Ο σχηματισμός παρέμεινε με τριάδα στην άμυνα τους Μπακαγιόκο, Τσελεπίδη, Παπατόλιο, αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος, στον άξονα οι Αναστασόπουλος, Παυλίδης, δεξιά ο Γρίβας και ο Τάτος σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Λουκίνα.

Η Καλαμάτα μπήκε από το ξεκίνημα με διάθεση να πιέσει ψηλά και ξεκίνησε καλύτερα από τους γηπεδούχους. Στο 5ο λεπτό μάλιστα είχε την πρώτη της τελική με σουτ-άουτ του Γρίβα και συνέχισε να έχει τον έλεγχο, ενώ στο 22’ ήταν σειρά του Τάτου να δοκιμάσει το πόδι του.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 28’. Ο Τάτος έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Παυλίδη ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και από δεξιά, έκοψε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στο πέναλτι όπου την βρήκε ο Λουκίνας και με κόντρα στον Παπανικόλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν την πρώτη τους τελική με σουτ του Αρναρέλλη. Στο 39’ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Δημητριάδης πίεσε και έκλεψε την μπάλα από τον Μπακαγιόκο, τροφοδότησε τον Αρναρέλλη ο οποίος από ευνοϊκή θέση σούταρε απελπιστικά άουτ.

Όλο αυτό το διάστημα η Καλαμάτα ήταν σωστά οργανωμένη και κυκλοφορούσε άριστα την μπάλα περιμένοντας τη μία φάση για να βγει στην κόντρα. Αυτή ήρθε στο 40ο λεπτό όταν ο Γιάννης Λουκίνας έκλεψε την μπάλα από λάθος μεταβίβαση του Δημητριάδη, μπήκε και πλάσαρε με το αριστερό τον Σικαλιά για το 0-2.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Χαραλαμπίδης πέρασε στο ματς τον νεοαποκτηθέντα Σέχου στη θέση του Τσιλιγκίρη και το Αιγάλεω έγινε περισσότερο επιθετικό χωρίς ωστόσο να μπορεί να φτάσει σε τελικές.

Ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε τις πρώτες του κινήσεις στο 67’με τους Μαβινγκά, Τσαγκαλίδη αντί των Μοζέρ, Γρίβα με την Καλαμάτα να μην απειλείται μέχρι το 78ο λεπτό. Ο Χοτζάλι έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Αρναρέλλης με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-2 ξαναβάζοντας στο ματς τους γηπεδούχους.

Στο ματς πέρασαν και οι Ματέους, Σκεντεράϊ δίνοντας σημαντικές ανάσες και ενώ ο ήδη βαρύς αγωνιστικός χώρος είχε μετατραπεί σε βούρκο από την βροχή. Η Καλαμάτα πήρε μέτρα στα τελευταία λεπτά και κράτησε το προβάδισμα πανηγυρίζοντας ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για να πλησιάσει την κορυφή.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Δασκαλάκης, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Πιαστόπουλος (70΄Καθάριος), Λάσκαρης, Αρναρέλλης, Τριμμάτης (70΄Βουκελάτος), Τσιλιγκίρης (46′ Σέχου), Δημητριάδης (63′ Χοτζάλι)

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μόζερ (67’ Μαβινγκά), Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Παπατόλιος (80’ Σκεντεράϊ), Παυλίδης (74’ Λουπάνο), Αναστασόπουλος, Τάτος (80’ Ματέους), Γρίβας (67’ Τσαγκαλίδης), Λουκίνας.