ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Αιγάλεω – Καλαμάτα 0-2: Θυελλάρα άλωσε το “Σίτι”

, Αιγάλεω – Καλαμάτα 0-2: Θυελλάρα άλωσε το “Σίτι”

Ονειρεμένο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της football league έκανε η Μαύρη Θύελλα η οποία επιβλήθηκε 2-0 στο “Σταύρος Μαυροθαλασσίτης” του Αιγάλεω και έδειξε τα δόντια της με το καλημέρα στη σεζόν.

Οι μελανόλευκοι πήγαν στο Σίτι με την φορά της μεγάλης πρόκρισης στο κύπελλο Ελλάδος και πήραν μία άνετη νίκη παίζοντας με μυαλό και έξυπνη τακτική.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε επιθετικά το ματς βρήκε το πρώτο γκολ με τον Βουκμίροβιτς ακριβώς με τη συμπλήρωση του ημιώρου και στη συνέχεια χωρίς να κλειστεί διαχειρίστηκε το παιχνίδι με το Αιγάλεω να αντιδρά στο δεύτερο μέρος χωρίς όμως να καταφέρνει να βγάλει τις μεγάλες φάσεις.

Τα πράγματα έγιναν πιο απλά για την ομάδα του Βασίλη Βούζα από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μαγκάκη στο 71ο λεπτό.

Ο θρίαμβος της Μαύρης Θύελλας επισφραγίστηκε με ένα γκολ στο 90’ από τον Κασβιρόπουλο, ο οποίος νωρίτερα είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι.

Ενδεκάδα με τρεις αλλαγές

Ο Βασίλης Βούζας παρέταξε την Καλαμάτα με τρεις αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση της Τετάρτης απέναντι στην ΑΕ Καραϊσκάκης, αφού θέση στο αρχικό σχήμα πήραν οι Μάκος, Ζαχαρόπουλος ενώ κάτω από τα γκολπόστ προτιμήθηκε ο Στεφανάκος αντί του Πάντου.

Από τα πρώτα λεπτά η Μαύρη Θύελλα έδειξε διάθεση να βγει μπροστά και να απειλήσει και ήταν αυτή που έκανε την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι όταν στο 9ο λεπτό ο Βουκμίροβιτς μπήκε από δεξιά, άδειασε δύο παίκτες του Αιγάλεω, έβγαλε τη σέντρα με τον Αλεξόπουλο να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Σικαλιάς ήταν σε ετοιμότητα.

Το Αιγάλεω απάντησε στο 17ο λεπτό με το Φαρινόλα να βγαίνει τετ α τετ αλλά τον Στεφανάκο να έχει σωστή τοποθέτηση και αντίδραση απομακρύνοντας την μπάλα.

Κινητήριος μοχλός για την Μαύρη Θύελλα ήταν ο Στέφαν Βουκμίροβιτς, ο οποίος δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων και τελικά ήταν αυτός ο οποίος έβαλε μπροστά την Καλαμάτα στο 29ο λεπτό. Ο Κουϊρουκίδης υποδέχθηκε ωραία την μπάλα την έστρωσε με το στήθος στον σέρβο άσο ο οποίος με πλασέ στη γωνία νίκησε τον Σικαλιά σημειώνοντας το 0-1

Στο δεύτερο μέρος ο Πέτρος Δημητρίου προσπάθησε να αλλάξει πράγματα στην ομάδα του και πέρασε τους Κατσικογιάννη και Συρεγγέλα, με τον ταχύτατο αριστεροπόδαρο πρώην άσο του Παναρκαδικού και του Παναργειακού να παίρνει θέση στα άκρα και το παιχνίδι να μετατοπίζεται για τους γηπεδούχους απο τον άξονα που έπαιξαν κυρόως στο ά μέρος.
Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για το Αιγάλεω με κεφαλιά άουτ του Φαρινόλα, με τους γηπεδούχους να έχουν ανέβασει τις γραμμές τους και την Καλαμάτα να περιμένει στο μισό γήπεδο και να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Το “Σίτι” δεν κατάφερε να βγάλει άλλη μεγάλη φάση, αντίθετα μάλιστα στο 71ο λεπτό ο Μαγκάκης μάρκαρε αντικανονικά στο χώρο του κέντρου τον Στεργίδη και είδε σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

Περισσότερο άνετη πλέον η Καλαμάτα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού διαχειρίστηκε άριστα το χρόνο ενώ το Αιγάλεω δεν φαινόταν να έχει δυνάμεις και λύσεις για να απειλήσει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι, είχαν ένα φάουλ με τον Τσιλιγγίρη το οποίο έδιωξε ο Στεφανάκος για να τελειώσουν όλα στο 90’ με το 0-2 με τη συνεργασία τριών παικτών.

Ο Στεργίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ράκιτς στο δεύτερο δοκάρι γύρισε την μπάλα σε θέση σέντερ φορ όπου βρέθηκε ο Καζβιρόπουλος και σε κενή εστία έκανε το 0-2 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς του μελανόλευκου πάγκου.

Διαιτητής ήταν ο Βεργέτης (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Κύριο (Αρκαδίας) και Γουρνιά (Ανατολικής Αττικής).

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Τσαφταρίδης, Παπανικόλας, Γκότοβος, Μαγκάκης, Μπαξεβάνος (57’ Τσιτσάρης), Συριόπουλος (46΄Κατσικογιάννης), Τσιλιγκίρης, Φαρινόλα, Ροτζέριο, Ντιατά (46’ Συρεγγέλας)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Γαλούπης, Μάκος, Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Μπάμπης, Στεργίδης, Κουϊρουκίδης, Βουκμίροβιτς (68’ Ράκιτς), Αλεξόπουλος (57’ Οσμάναγκιτς)