Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Αίαντας Καλαμάτας- Καλαμάτα Κ19 3-5: Ανατροπή στην… ανατροπή!

, Αίαντας Καλαμάτας- Καλαμάτα Κ19 3-5: Ανατροπή στην… ανατροπή!

Έγινε της… ανατροπής στο εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 1η αγωνιστική της Β’ τοπικής ανάμεσα στον Αίαντα και την Καλαμάτα Κ19.

Οι μελανόλευκοι πήραν τη νίκη με 5-3 σ’ ένα ματς με τρομερή εξέλιξη αφού προηγήθηκαν 2-0 στο εικοσάλεπτο του αγώνα αλλά ο Αίαντας έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση και γύρισε το ματς σε 3-2 στο 72’. Οι παίκτες του Κεράνη ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρία γκολ μετά το 87ο λεπτό πήραν με 5-3 την πρώτη νίκη στη σεζόν!

, Αίαντας Καλαμάτας- Καλαμάτα Κ19 3-5: Ανατροπή στην… ανατροπή! , Αίαντας Καλαμάτας- Καλαμάτα Κ19 3-5: Ανατροπή στην… ανατροπή!

Το ματς

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, η Καλαμάτα έκανε την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι όταν στο 12ο λεπτό ο Μωραγιάννης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κρόμπα. Οι μελανόλευκοι ανέβασαν την πίεσή τους μετά το δεκαπεντάλεπτο και στο 18ο λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Δημητρίου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Λούτα έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μητρόπουλος στο δεύτερο δοκάρι με νέα κεφαλιά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1.

Οι μελανόλευκοι χτύπησαν εκ νέου στο 22’ όταν ο Σάλα έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Καραγιάννης με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-2.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους μελανόλευκους καθώς ο Αίαντας βρήκε άμεσα την απάντηση με τον Σπυρόπουλο στο 23’ έπειτα απο σέντρα του Δημητρόπουλου. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Δημητρόπουλος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουρεντζή ο οποίος απέκρουσε με τον επιθετικό του Αίαντα να πέφτει στο έδαφος και τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε στο 32ο λεπτό όταν έγινε σέντρα από αριστερά και ο Αβντιου αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ για το 2-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η ολική ανατροπή για την ομάδα του Γιάννη Σακελλαρόπουλου ήρθε στο 72’όταν απο λάθος της άμυνας ο Δημητρόπουλος έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε από τα πλάγια τον Κουρεντζή που ήταν εκτός εστίας.

Λίγο αργότερα ο Αίαντας είχε μεγάλη ευκαιρία για να αυξήσει το προβάδισμα αλλά ο Λούτα έδιωξε πάνω στην γραμμή πλασέ του Δημητρόπουλου που προήλθε από νέο λάθος της μελανόλευκης άμυνας.

Και ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν στα… σχοινιά ήρθαν δυο πανομοιότυπα γκολ από τον Βαλάντη Ρούπα σε ένα δίλεπτο και ανέτρεψαν το σκηνικό. Στο 87’ έγινε το 3-3 και στο 89’ το 3-4 με προβολή μετά από σέντρα από τα αριστερά.

Το κερασάκι στην τούρτα της ανατροπής έβαλε ο Φράγκος με προβολή στο 94’ γράφοντας το τελικό 3-5.

Αίαντας Καλαμάτας: Κρόμπας, Χόχολης, Σακκάς (82΄Κότσης), Κοσμάς, Κωνσταντακόπουλος, Μπούνας, Αβντίου (76’ Δεδούσης), Μωραγιάννης Α., Δημητρόπουλος, Σπυρόπουλος, Κωστέας

Καλαμάτα Κ19: Κουρεντζής, Ρούπας, Σάλα, Λούτα, Μητρόπουλος, Θεοφιλόπουλος, Καραγιάννης, Παπαδόπουλος (46’ Παπαγεωργακόπουλος), Μωραγιάννης Κ. (75’ Φράγκος), Δρούγας, Δημητρίου (75’ Μούζος).