ΔΙΕΘΝΗ

Αγγλία: Έκανε δική της την κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι

, Αγγλία: Έκανε δική της την κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι

Έφυγε με το διπλό από την έδρα της Γουότφορντ- Νίκη στο 94’ η Λίβερπουλ, ο Μαζουακού “ξέρανε” την Τσέλσι

Νικηφόρα πέρασε και από την έδρα της Γουότφορντ η Μάντσεστερ Σίτι της οποίας επικράτησε με 3-1.

Με τον Μπερνάρντο Σίλβα να συνεχίζει τις καταπληκτικές εμφανίσεις και να την οδηγεί εκ του ασφαλούς, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-3 την Γουότφορντ, εκμεταλλεύτηκε το δώρο της Τσέλσι (ή του… Μαζουακού καλύτερα) και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι «πολίτες» είναι πλέον σε θέση οδηγού με 35 βαθμούς, η Λίβερπουλ ακολουθεί από το -1 και η Τσέλσι είναι στην 3η με… 33!

Γνωρίζοντας τις παγίδες μετά από τις καλές εμφανίσεις της Γουότφορντ με τον Ρανιέρι στον πάγκο, η Σίτι μπήκε με άγριες διαθέσεις στο ματς και μόλις στο 4΄ ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ! Ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το 0-2 στο 31΄ και στο 63΄ με φοβερό πλασέ στην απέναντι γωνία έκανε το 0-3, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα ο Φόντεν είχε δοκάρι, όπως και ο Γκρίλις στο 67΄. ! Η Γουότφορντ μείωσε στο τελικό 1-3 με τον Χουάν Ερνάντεθ στο 74΄, με την Σίτι να έχει και άλλες ευκαιρίες για γκολ.

Στο 94’ ο Οριγκί!

Σκούρα τα είχε βρει η Λίβερπουλ στο “Μολινό” κόντρα στη Γουλβς με τον Σα να κατεβάζει τα ρολά και να κρατάει όρθια την ομάδα του. Τελικά τη λύση έδωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οριγκί με ένα ωραίο γκολ και οι Reds εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Τσέλσι από τη Γουέστ Χαμ.

Ο Μαζουακού “ξέρανε” την Τσέλσι

Μία πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Γουέστ Χαμ που επικράτησε με σκορ 3-2 της πρωτοπόρου της Premier League Τσέλσι. Τα “σφυριά” πήραν το Λονδρέζικο ντέρμπι και παραμένουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Το ματς έκρινε ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, ο Αρτούρ Μαζουακού με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς στο 87ο λεπτό.

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Νιούκαστλ που επικράτησε με σκορ 1-0 της Μπέρνλι, ενώ δραματικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Σαουθάμπτον και Μπράιτον με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.