ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης 1-2: Πάτησε την κορυφή των πλέι άουτ

, ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης 1-2: Πάτησε την κορυφή των πλέι άουτ

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 42′, αλλά ο Αστέρας βρήκε τον τρόπο και ξεκίνησε με το δεξί τα πλέι άουτ.

Η ομάδα της Τρίπολης επιβλήθηκε εκτός έδρας 2-1 της ΑΕΛ και… πάτησε στην κορυφή των πλέι άουτ, με τον Ατρόμητο βέβαια να έχει ματς λιγότερο.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, οι αρκάδες έφτασαν στο διπλό χάρη σε καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ στο 55ο λεπτό.

Η ΑΕΛ είχε ανοίξει το σκορ στο 42’ με τον Μιλοσάβλιεβιτς αλλά λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αστέρας Τρίπολης ισοφάρισε με πέναλτι του Μπαράλες. Ένα γκολ που λειτούργησε ευεργετικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν καλά στην επανάληψη και πήραν τελικά το τρίποντο με το γκολ ποίημα του Λουίς Φερνάντεθ στο 55’.

Οι Αρκάδες είχαν και δοκάρι με τον Μπόρχα Φερνάντεθ στο 86’ της αναμέτρησης, που σημαδεύτηκε και από τους τραυματισμούς των Μόρα, Λουίς Φερνάντεθ.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Μιχαήλ, Μόρας (35’ λ.τρ. Ζίζιτς), Μούζεκ (70’ Φιλίπ), Σετσέροβιτς (70’ Μπούστος), Αλί Γκαζάλ (57’ Ηλιάδης), Τόρζε, Βινίσιους, Μιλοσάβλιεβιτς, Πινάκας (57’ Ασούμπρε).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο (84’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ (61’ Σίτο), Ντέλετιτς (61’ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (69’ λ. τρ. Κρέσπι), Μπαράλες (84’ Χαουρέγκι)