ΑΕΛ-Άρης 0-3: Έσπασε παράδοση 30 χρόνων και βρέθηκε στην κορυφή!

, ΑΕΛ-Άρης 0-3: Έσπασε παράδοση 30 χρόνων και βρέθηκε στην κορυφή!

Ο Άρης δεν είχε νίκη στις 12 τελευταίες επισκέψεις του στη Λάρισα, και η τελευταία νίκη του ήταν πριν από 30 χρόνια αλλά όλα ατά αποτελούν παρελθόν από το βράδυ της Τετάρτης καθώς πέρασε σαν σίφουνας με 3-0 σε εξ’ αναβολής ματς της 6ης αγωνιστικής στην Super League 1.

Ο Δημήτρης Μάνος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Άρη με τα δυο του γκολ και καλή απόδοση.

Εξαιρετικός ο Ματέο Γκαρσία, που έτρεξε κι έκανε πολύ δουλειά δημιουργικά για τους Θεσσαλονικείς που επέστρεψαν στην κορυφή με αγώνα περισσότερο πάντως από τον Ολυμπιακό.

Οι «κικρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν τον έλεγχο και κυρίως είχαν την ουσία και τα γκολ.

Η ΑΕΛ προσπάθησε ν’ αντιδράσει στην επανάληψη, έχασε κάποιες ευκαιρίες αλλά από την στιγμή που δεν μπόρεσε να σκοράρει, το πλήρωσε.

Ο Άρης πίεσε στο ξεκίνημα και κατάφερε να προηγηθεί στο 18’ όταν μετά από σέντρα του Σάκιτς, ο Δημήτρης Μάνος με ωραία γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ θέλησε να πιέσει περισσότερο αλλά είχε σαφές πρόβλημα στην δημιουργία ευκαιριών και επιθετικού παιχνιδιού.

Στο 53’ ο Τάτσης προσπάθησε με τρεις μαζεμένες αλλαγές ν’ αλλάξει την εικόνα με Τόρζε, Πινακά και Γκαζάλ να περνούν στο ματς.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 60’ όταν μετά από πάσα του Γκαζάλ ο Τρούγιτς έπιασε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Σιαμπάνης απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 63’ ο Ματέο Γκαρσία με ωραία ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ όμως δεν μέτρησε καθώς μετά από χρήση VAR, θεωρήθηκε ότι ο Μπερτόγλιο που ήταν στην πορεία της μπάλας επηρέαζε την φάση.

Ο Δημήτρης Μάνος όμως χτύπησε και πάλι δέκα λεπτά μετά. Ο Μπρούνο Γκάμα έβγαλε σέντρα στην περιοχή, ο Ρόουζ σούταρε, ο Νάγκι απέκτουσε χωρίς να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Μάνος παίρνοντας το ριμπάουντ με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Το κερασάκι στην τούρτα της νίκης του Άρη, έβαλε στο 95′ ο Σάντε Σίλβα, ο οποίος ελίχθηκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε το Νάγκι στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-3.

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης (53’ Γκαζάλ), Σπαρβ (81’ Γλυνός), Φιλίπ, Ντουρμισάι, Πλατέλλας (53’ Πινακάς), Μούζεκ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Τρούγιτς, Κωστή (53’ Τόρζε).

Άρης: Σιαμπάνης, Γκάνεα, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς, Ματίγια, Σάσα (69’ Κάτσε), Μπερτόγλιο (69’ Σάντε Σίλβα), Γκάμα (77’ Λόπεθ), Γκαρσία, Μάνος (77’ Μαντσίνι).