SUPER LEAGUE 1

ΑΕΛ – Απόλλων 0-1: Και με χιόνια και με κρύα, Ελαφρά Ταξιαρχία! (βίντεο)

, ΑΕΛ – Απόλλων 0-1: Και με χιόνια και με κρύα, Ελαφρά Ταξιαρχία! (βίντεο)

Η “ελαφρά ταξιαρχία” ήταν… παγοθραυστικό στο παγωμένο και χιονισμένο Αλκαζάρ και με γκολ του Τσιλούλη πέτυχαν μια σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ με 1-0 για τη 17η αγωνιστική της Super League.

Χάρη στο «χρυσό» γκολ του Τσιλούλη, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της, μετά τις επικρατήσεις σε ΟΦΗ, Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της περιόδου 1994-95.

Από την άλλη, η ΑΕΛ που αγνοεί τη νίκη από τις αρχές Νοεμβρίου έχοντας δέκα σερί παιχνίδια δίχως τρίποντο, παραμένει σταθερά στην επικίνδυνη ζώνη έχοντας πια διαφορά δέκα βαθμών από τον Απόλλωνα!

Το ματς

Η ΑΕΛ άρχισε το παιχνίδι δυναμικά και με διάθεση για να σκοράρει αλλά ο Απόλλων κατόρθωσε να κρατήσει τη θεσσαλική ομάδα μακριά από την περιοχή του. Παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο δίχως γκολ (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του, να γίνεται πιο απειλητικός κι εν τέλει να βρίσκει το γκολ της νίκης στο 73′ με γκολ του Τσιλούλη έπειτα από ασίστ του Ντάουντα. Στο 91′ η ΑΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Τρούγιτς, ο οποίος όμως τη σπατάλησε σουτάροντας άουτ.

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Μιχαήλ, Ζίζιτς (57′ Γιουνές), Τσόσιτς, Φιλίπ, Νικολιάς, Σπαρβ (46′ Μιλοσάβλιεβιτς), Κολομπίνο, Μπέρτος (77′ Τρούγιτς), Πινακάς, Ντουρμισάι

Απόλλων: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκεθ, Λιγσάρας, Μπρούτσιτς, Κολ, Λαγός (61′ Κιτοκό), Μαρκ Φερνάντεθ (89′ Χουχούμης), Μουνιέ (76′ Βιτλής), Τσιλούλης, Ντάουντα (89′ Τσαμπούρης)