ΑΕΚ-Βελέζ 2-3 πεν. (1-0 κ.α.): Άξια της μοίρας της (video)

, ΑΕΚ-Βελέζ 2-3 πεν. (1-0 κ.α.): Άξια της μοίρας της (video)

Η ΑΕΚ είχε πολλές ευκαιρίες, πίεσε πολύ την Βελέζ, είχε ένα εξαιρετικό Στάνκοβιτς που έπιασε δύο πέναλτι, όμως δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του UEFA Europa Conference League.

Η ΑΕΚ, δημιούργησε στο ματς με την Βελέζ ΠΟΛΛΕΣ ευκαιρίες. Είχε κατοχή, είχε έλεγχο, κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν το τέλος του αγώνα και να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Στην διαδικασία των πέναλτι αλλά και κατά την διάρκεια του αγώνα, είχε τον Στάνκοβιτς, που έσωσε κάποιες ευκαιρίες αλλά και 2 πέναλτι. Αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Μόσταρ γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την Ευρώπη, αρκετά νωρίς…

Η ΑΕΚ , μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα κόντρα στην Βελέζ, είχε στο μυαλό της να ξεκινήσει δυνατά και ν΄ανοίξει το σκορ όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.
Έχοντας στο πλευρό της τον κόσμο, που επέστρεψε στο γήπεδο μετά από αρκετό καιρό, για την ακρίβεια 511 ημέρες, ήθελε ν΄ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Βλάνταν Μιλόγεβιτς, χρησιμοποίησε στην βασική εντεκάδα, όλες τις μεταγραφές, δείχνοντας πως θέλει από την αρχή να ψάξει τη νίκη!

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς χρειάστηκε περίπου δέκα λεπτά για να πάρει τον έλεγχο του ματς. Η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Μπακάκη να κάνει τη Σέντρα και τον Αραούχο να πιάνει δυνατό σουτ, χωρίς όμως να μπορεί να κερδίσει τον Μπογκντάνοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι, απείλησαν για πρώτη φορά, στο 14. Ο Τσόσιτς, κράτησε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή, έκανε συρτό σουτ, όμως ο Στάνκοβιτς μάζεψε σταθερά.
Η ΑΕΚ προσπαθούσε να «χτίσει» επιθέσεις, έχοντας όμως παράλληλα στο μυαλό της και τα μετόπισθεν. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 25ο λεπτό για να δούμε την επόμενη καλή ευκαιρία για την «Ενωση». Ο Μπακάκη έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Αραούχο απείλησε με κεφαλιά, ξεσηκώνοντας τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ!
Στο 32 ο Πρσες εκτέλεσε το φάουλ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το «Γ» του Στάνκοβιτς!

Η ΑΕΚ απάντησε στις ευκαιρίες ένα λεπτό αργότερα. Ο Τάνκοβιτς, έκανε την κούρσα από τ΄αριστερά, γύρισε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας ο Αραούχο έκανε το σουτ, όμως είδε την στρογγυλή «θεά» να καταλήγει άουτ.

Η Βελέζ θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στο 36. Στο γέμισμα στην περιοχή, ο Ράντοβατς με κοντινό πλασέ νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς και έπειτα ο Ζαϊμοβιτς! Ο Τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε σπουδαία επέμβαση από κοντινή απόσταση κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Στην επόμενη φάση, ο Αραούχο «φλέρταρε» για τέταρτη φορά με το γκολ! ο Αργεντινός επιθετικός, έκανε φοβερό σουτ, αλλά είδε τον Μπογκντάνοβιτς να διώχνει τη μπάλα, ενώ στη συνέχεια ο Μάνταλος δεν κατάφερε ούτε αυτός να κερδίσει τον πορτιέρε της Βελέζ.

ΠΑΛΕΨΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 52, η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τάνκοβιτς! Ο Λιβάι Γκαρσία, από τα δεξιά της περιοχής, βρήκε στο ύψος της μικρής περιοχής τον Τάνκοβιτς, που σούταρε ψηλά!
Η Βελέζ θα μπορούσε να έχει σκοράρει στο 69΄. Ο Άντουσιτς, έσπασε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, στον Τσόσιτς αλλά τον πρόλαβε ο Λε Ταλέκ με προβολή και έσωσε την ΑΕΚ.

Στο 73΄η ΑΕΚ σκόραρε με τον Τζαβέλλα, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν off side.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, στο γέμισμα που έγινε, ο Γκαρσία πήρε τη μπάλα έκανε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Αλμπάνης που είχε περάσει ως αλλαγή, στο 89, είχε καλή στιγμή καθώς μπήκε στην περιοχή αλλά έκανε δυνατό σουτ ψηλά.

Στο 92, ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι!

Στο 98΄, η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει το “χρυσό” γκολ! Μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Αλμπάνη έξω από την περιοχή, αυτός έκανε τη σέντρα ο Ανσαριφάρντ πήρε την κεφαλιά και ο Μάνταλος από κοντά έκανε το 1-0 στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Οι παίκτες της Βελέζ, έδειξαν πως έχασαν την συγκέντρωσή τους με αυτό το γκολ και αυτό φάνηκε στο γεγονός πως δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους ενώ έκαναν αρκετά φάουλ.

Στο 105, ο Αραούχο δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή με τον Μπογκντάνοβιτς να σώζει γι΄ακόμη μια φορά!

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι! Εκεί το πρώτο το έπιασε ο Στάνκοβιτς, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, που όμως χάθηκε καθώς δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ο Ανσαριφάρντ. Μάλιστα ο Τζαβέλλας σκόραρε και ο Βεχάμποβιτς δεν κατάφερε να κερδίσει τον Στάνκοβιτς που έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του. Λόπες και Αραούχο έχασαν δύο πέναλτι, με τον Μπογκντάνοβιτς να σώζει και να δίνει ιστορική πρόκριση στην ομάδα του.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μιτάι(69 Λόπες), Τζαβέλλας, Βράνιες, Μπακάκης(91΄Σβάρνας), Μάνταλος, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Τάνκοβιτς(62΄Ανσαριφάρντ), Αραούχο, Γκαρσία(80΄Αλμπάνης(91΄Σάκχοφ)).

Βελέζ: Μπογκντάνοβιτς, Όβτσινα, Ίσιτς(95΄Μπραντάο), Ζελίκοβιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς, Τσόσιτς(95΄Όσμιτς), Πρσες(Βεχάμποβιτς), Άντουσιτς(73 Τσβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς(73΄Γκεοργκίγιεβιτς).