SUPEP LEAGUE 2

ΑΕΚ Β’ – Ηλιούπολη 0-0: Έμειναν στο μηδέν

, ΑΕΚ Β’ – Ηλιούπολη 0-0: Έμειναν στο μηδέν

Παρότι είχαν αρκετές ευκαιρίες, ΑΕΚ Β’ και Ηλιούπολη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 στα Σπάτα για τη 2η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Δοκάρι με τον Μουστακόπουλο για την Ένωση.

Τον πρώτο τους βαθμό πήραν ΑΕΚ Β’ και Ηλιούπολη μετά το 0-0 στα Σπάτα. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πάρουν το τρίποντο, με μεγαλύτερη αυτή της Ένωσης με τον Μουστακόπουλο να βρίσκει το δοκάρι στις αρχές του δευτέρου μέρους, αλλά το γκολ δεν μπήκε ποτέ.

Στο «Σεραφείδειο» βρέθηκε ο εκτελεστικός διευθυντής της ΑΕΚ, Παναγιώτης Κονέ και ο Ματίας Αλμέιδα που παρακολούθησαν το ματς, ενώ από την πλευρά των παικτών της πρώτης ομάδας στις εξέδρες ήταν οι Πέτρος Μάνταλος και Κώστας Γαλανόπουλος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι κιτρινόμαυροι φωτογραφήθηκαν κρατώντας τη φανέλα του τερματοφύλακα Αγγελόπουλου στηρίζοντας τον συμπαίκτη τους που υποβλήθηκε σε επέμβαση στον αγκώνα. Η ΑΕΚ Β’ είχε δύο καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο μισάωρο, αλλά ο Περιστερίδης ήταν σε ετοιμότητα.

Αρχικά στο 8′ ο γκολκίπερ της Ηλιούπολης είπε «όχι» στο σουτ του Γερολέμου, ενώ στο 30′ εξουδετέρωσε και την κεφαλιά του Χριστόπουλου. Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία καλή ευκαιρία με τον Μπαστακό, σε ένα χρονικό σημείο στο οποίο η ομάδα της Ηλιούπολης είχε καταφέρει να πάρει μέτρα στο γήπεδο.

Η ΑΕΚ Β’ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 48′ είχε τη μεγαλύτερη στιγμή στο παιχνίδι για να ανοίξει το σκορ όταν το πλασέ του Μουστακόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι, με την Ηλιούπολη λίγα λεπτά μετά να απαντάει σε αντεπίθεση με τους Ματσούκα και Μπαστακό και το σουτ του τελευταίου να φεύγει άουτ.

Ο Μπαστακός ήταν η μόνιμη απειλή για τον Χατζηεμμανουήλ, έχοντας ακόμα μια τελική στο 69′ με το σουτ που επιχείρησε να περνάει μόλις άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χριστόπουλος δεν βρήκε στόχο με το ματς να… ζωηρεύει.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ Β’ με ένα σουτ του Γκολφίνου απείλησε, αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ηλιούπολη έχασε μοναδική ευκαιρία με κοντινή προσπάθεια του Κρέτσι, ο οποίος δεν βρήκε στόχο, με το 0-0 να παραμένει ως τη λήξη.

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Κάτσικας, Τρουμπούλος, Παρράς, Ρουκουνάκης, Μουστακόπουλος (70′ Κορομηλάς), Μαχαίρας (70′ Σκόνδρας), Γερολέμου (84′ Γκολφίνος), Ε. Χριστόπουλος, Κοσίδης

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Πολίμος, Μπουσάι (67′ Ντίαζ), Κρητικός, Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Δημητριάδης (57′ Κρέτσι), Βασιλείου (66′ Βάρκας), Μπαστακός, Ματσούκας

15. Ηρόδοτος 0

*Από δύο ματς έχουν Καλαμάτα, ΑΕΚ Β’, Ολυμπιακός Β’ και Ηλιούπολη, ενώ δεν έχουν δώσει κανένα ματς μέχρι στιγμής οι Καλλιθέα, Προοδευτική και ΠΑΟ Ρουφ