SUPEP LEAGUE 2

, ΑΕΚ Β – Εργοτέλης 1-1: Η γκολάρα του Τζούντα Γκαρσία δεν αρκούσε στην Ένωση (vid)

Η ΑΕΚ Β’ πήρε προβάδισμα με τρομερό σουτ του Τζούντα Γκαρσία, αλλά έμεινε στο 1-1 με τον Εργοτέλη, ο οποίος ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του Κόνραντ.

Η 21η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Super League 2 άνοιξε στο γήπεδο της Καλλιθέας με την ΑΕΚ Β’ να αναδεικνύεται ισόπαλη με 1-1 με τον Εργοτέλη. Ο Τζούντα Γκαρσία με ένα φοβερό μακρινό σουτ στο 16′ έβαλε μπροστά τους κιτρινόμαυρους, με τον Εργοτέλη να ισοφαρίζει με τον Κόνραντ στο 32′.

Ο ρυθμός του ματς ήταν καλός από τα πρώτα λεπτά με τον Εργοτέλη να έχει μια καλή στιγμή στο 12′ όταν ο Κοκκίνης βρέθηκα απέναντι από τον Γκίνη, έσκαψε την μπάλα, αλλά ο Λάτσι απομάκρυνε σωτήρια για την ΑΕΚ Β’. Οι κιτρινόμαυροι έβγαιναν και αυτοί με τη σειρά τους μπροστά και στο 16′ πήραν το προβάδισμα με ένα φανταστικό τέρμα του Τζούντα Γκαρσία. Ο τελευταίος με ένα καταπληκτικό σουτ από μακρινή απόσταση έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» γράφοντας το 1-0.

Η ΑΕΚ Β’ τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε με ένα σουτ του Γιούση που πέρασε άουτ, ενώ ο Εργοτέλης στο 25′ είχε ακόμα μια καλή στιγμή πάλι με τον Κοκκίνη, αλλά ο Γκίνης ήταν σε ετοιμότητα αποκρούοντας. Τελικώς στο 32′ οι Κρητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν ο Μπουτσάκης ανατράπηκε στην περιοχή από τον Λάτσι και ο Κόνραντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1.

Ο Οφρυδόπουλος αντικατέστησε τον Λάτσι με την έναρξη του δευτέρου μέρους καθώς ο Σλοβένος στόπερ ρίσκαρε με δεύτερη κίτρινη μετά από εκείνη που είχε δει στη φάση του πέναλτι και πέρασε στο ματς τον Γιαννούτσο. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας η ΑΕΚ Β’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιούση μετά από λάθος του Κόλλα να βγαίνει απέναντι στον τον Τσέλιο, αλλά τον γκολκίπερ του Εργοτέλη να προλαβαίνει τον μεσοεπιθετικό των κιτρινόμαυρων.

Κάποια σουτ από την πλευρά των φιλοξενούμενων με Κόνραντ και Πέιο δεν ανησύχησαν τον Γκίνη. Ο Εργοτέλης στο τελευταίο δεκάλεπτο πλησίασε απειλητικά την κιτρινόμαυρη εστία, αλλά το 1-1 να διατηρήθηκε ως το τέλος και την ΑΕΚ Β’ και τον Εργοτέλη να παραμένουν στην 5η και 7η θέση αντίστοιχα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ένωση είχε μια καλή στιγμή για να «κλέψει» το ματς, αλλά ο Τσέλιος μπλόκαρε την κεφαλιά του Κοσίδη.
Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Κορνέζος, Ραντόνια, Μιτάι (71′ Γεωργέας), Λάτσι (46′ Γιαννούτσος), Μουστακόπουλος (96′ Αρβανίτης), Ρουκουνάκης, Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία, Παρράς, Γκολφίνος (71′ Κοσίδης)
Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης (71′ Κατσούρη), Σερβιλάκης, Μίκο, Σαρρής (59′ Κόλλα), Μπουτσάκης (83′ Νεράλ), Πέϊος, Βουτσάς, Κοκκίνης (71′ Κουτάντος), Κόνραντ (83′ Πατρινός), Άμπι