Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

ΑΕΚ Καλαμάτας-ΠΑΣ Ράχη 1-1: Déjà vu και… ισοπαλία (βίντεο, φώτο)

, ΑΕΚ Καλαμάτας-ΠΑΣ Ράχη 1-1: Déjà vu και… ισοπαλία (βίντεο, φώτο)

Τρίτο… ραντεβού στην ιστορία τους για ΑΕΚ Καλαμάτας και ΠΑΣ Ράχη. Τρίτη αναμέτρηση που δεν αναδείχθηκε νικητή!

Στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό μετά το 1-1 στο γήπεδο Δυτικής Παραλίας, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στον πρώτο γύρο.

Άξιο αναφοράς είναι πως και στα τρία ματς, η ομάδα της Ράχης προηγήθηκε στο σκορ, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει και να παίρνει τον βαθμό, αγωνιζόμενη μάλιστα με παίκτη λιγότερο.

Πέρυσι, στο πρωτάθλημα που διακόπηκε, ο ΠΑΣ είχε προηγηθεί με 2-0, αλλά ο “δικέφαλος” κατάφερε να ισοφαρίσει με… buzzer beater του Αντώνη Καλογερόπουλου στην εκπνοή.

Κάτι ανάλογο συνέβη και φέτος, με τον Μάλαμα να ισοφαρίζει λίγο πριν το τέλος το προβάδισμα που είχε ο ΠΑΣ Ράχη από το 37′, με το γκολ του Θανάση Κωστέα.

Το τελικό αποτέλεσμα, πάντως, αφήνει πικρία και στις δύο ομάδες. Στον μεν ΠΑΣ, διότι μέχρι το 87′ βρισκόταν αγκαλιά με μια σπουδαία νίκη που θα του επέτρεπε να διεκδικήσει με μεγαλύτερες αξιώσεις το πρωτάθλημα κι ενώ από το 80′ είχε αριθμητικό αβαντάζ. Στη δε, ΑΕΚ γιατί αγωνιζόταν στην έδρα της και πλέον υποχώρησε στην 4η θέση.

Στο 4′ ο Τρικουράκης δέχθηκε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, το κακό κοντρόλ του 37χρονου επιθετικού όμως, δεν βοήθησε ώστε να έχει καλύτερη εξέλιξη η φάση.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θανάση Κωστέα και απομάκρυνση του Σταθόπουλου με τις γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Καπόγλη, ο οποίος σούταρε με δύναμη από διαγώνια θέση μέσα και δεξιά στην περιοχή της ΑΕΚ, στο 7′, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 24′, οι “κιτρινόμαυροι” είχαν την πρώτη τους αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ του Κοσμά. Από εκτέλεση πλαγίου άουτ του Τσικρικά και κεφαλιά-πάσα του Γερμάνη, ο Τσέρτος έκανε αδύναμο πλασέ και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Στο επόμενο λεπτό ο Φλέσσας δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 31′ μετά από ωραίο “τριγωνάκι” που έγινε ανάμεσα σε ΤριανταφυλλίδηΤρικουράκηΘανάση Κωστέα, ο τελευταίος έκανε το παράλληλο γύρισμα στον επερχόμενο Μανωλόπουλο, αλλά το τελείωμα του ήταν κακό από το ύψος της μικρής περιοχής.

Νέα απειλή για την εστία του Σταθόπουλου στο επόμενο λεπτό, με τον Μανωλόπουλο να σουτάρει έξω από την περιοχή, την μπάλα να κοντράρει στον Γερμάνη και τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να διώχνει σε κόρνερ με τις γροθιές.

Στο 37′ ο Πολίτης πίεσε ψηλά την άμυνα της ΑΕΚ, αναγκάζοντας τον Γερμάνη σε λάθος. Ο Παλιάς έγινε κάτοχος της μπάλας, πάσαρε στον Μανωλόπουλο κι αυτός με την σειρά του έβγαλε σε θέση βολής τον Θανάση Κωστέα, ο οποίος με την βοήθεια του αριστερού δοκαριού άνοιξε το σκορ για τους “κανονιέρηδες” (0-1).

Στο 38′ ο Καρούμπας έπιασε καλό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοσμά.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πολίτης λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει με μακρινή εκτέλεση φάουλ τον Σταθόπουλο, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΚ έβγαλε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 41′ έγινε η φάση που ξεσήκωσε “θύελλα” διαμαρτυριών από πλευράς γηπεδούχων! Σε εκτέλεση φάουλ του Φλέσσα, ο  Τσέρτος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Γιώργου Κωστέα, όμως ο κ. Τσουλάκος άφησε το ματς να εξελιχθεί.

Από το βίντεο φαίνεται ότι όντως υπάρχει κράτημα του αμυντικού του ΠΑΣ Ράχη στον επιθετικό της ΑΕΚ, αλλά όχι τέτοιο που να δικαιολογεί παράβαση.

Στο 45′ ο Φλέσσας βρήκε χώρο και δοκίμασε δυνατό μακρινό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε μισό μέτρο από το δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά και το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, με αρκετά λάθη και μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν που είχαν τον έλεγχο και δεν απειλήθηκαν, αλλά ούτε και απείλησαν.

Στο 51′ η ομάδα της Ράχης “φώναξε” δικαίως για κίτρινη κάρτα στον Τσικρικά, που θα ήταν η δεύτερη, για σκληρό φάουλ πάνω στον Δημήτρη Τσέλα.

Στο 80′ τα… αίματα άναψαν και ο αγώνας διακόπηκε για 3-4 λεπτά λόγω, αψιμαχιών των παικτών των δύο ομάδων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Σταματόπουλος της ΑΕΚ να δεχθεί απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση, ενώ Μαυροειδάκος (ΑΕΚ) και Παλιάς (Ράχη) αντίκρισαν από μία κίτρινη.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκαν στο 87ο λεπτό μετά από στατική φάση.
Ο Φλέσσας εκτέλεσε μακρινό φάουλ με γέμισμα μέσα στην περιοχή, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν επιτυχώς, ο Γερμάνης επανέφερε με κεφαλιά, ο Τσέρτος έβγαλε ασίστ με το τακουνάκι (!) στον Μάλαμα, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Κοσμά και έγραψε το τελικό 1-1, χαρίζοντας τον βαθμό στην ομάδα του.

ΑΕΚ Καλ. (Σωτήρης Μπουραντώνης): Σταθόπουλος, Μαυροειδάκος, Γερμάνης, Σταματόπουλος, Τσέρτος, Φλέσσας, Καρούμπας, Νικουλάε, Μπουντάς, Ρούσεφ (46′ Μάλαμας), Τσικρικάς.

ΠΑΣ Ράχη (Αλέξης Ζωγόπουλος): Κοσμάς, Μανωλόπουλος, Παλιάς (85′ Αβράμης), Δημήτρης Τσέλα, Τριανταφυλλίδης, Θανάσης Κωστέας (62′ Θεοδωρακόπουλος), Καπόγλης, Ζωγόπουλος, Τρικουράκης (85′ Καραπετυάν), Πολίτης, Γιώργος Κωστέας (46′ Κράκουλι).