ΒΟΛΕΙ

ΑΕΚ – Καλαμάτα 80 3-1: Η Ένωση έσπασε το αήττητο των “λύκων” στο “Απ.Κόντος”

, ΑΕΚ – Καλαμάτα 80 3-1: Η Ένωση έσπασε το αήττητο των “λύκων” στο “Απ.Κόντος”

Την πρώτη της ήττα στη σεζόν γνώρισε η Καλαμάτα 80 στη Ν. Φιλαδέλφεια από την ΑΕΚ με την οποία πλέον ισοβαθμεί στους 31 βαθμούς στην κορυφή της pre league. Οι “λύκοι” ηττήθηκαν 3-1 σετ στο κατάμεστο “Απ. Κόντος” για την 13η αγωνιστική και έχασαν την ευκαιρία να καθαρίσουν την άνοδο, με τη μάχη της πρώτης θέσης πλέον να παίρνει φωτιά.

Οι καλαματιανοί δεν έφτασαν στα αγωνιστικά τους στάνταρ με την ΑΕΚ να παρουσιάζεται αποφασισμένη και να κυριαρχεί (παίρνοντας μάλιστα το πλεονέκτημα αφού είχε ηττηθεί 3-2 στην Καλαμάτα) εκτός του τρίτου σετ που η Κ80 έβγαλε αντίδραση και μείωσε προσωρινά.

Το ματς

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 8-8 με την ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 5-0 και να προηγείται 13-8 διάφορα που διατήρησε στη συνέχεια (16-10, 21-15) για να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-17.

Μάχη στο 2ο σετ

Η Καλαμάτα 80 μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα και μάλιστα έφτασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (10-14). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τον Παλέντζα ισοφάρισε 14-14, οι λύκοι ξέφυγαν εκ νέου 14-16 αλλά οι γηπεδούχοι με νέο σερί 4-0 πέρασαν μπροστά 18-16 με μπλοκ στον Μαντέκα.

Η Καλαμάτα έφερε το ματς στα ίσα 19-19 με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο στο 23-23. Ο Παλέντζας έκανε το 24-23 αλλά στην συνέχεια αστόχησε για το 24-24. Ο Οκάμπο δεν βρήκε καλά τη μπάλα στο 26-25 και ο Μπαρμπούνης έκανε το 27-25 και το 2-0 σετ για την ΑΕΚ.

Μείωσε σε 2-1, αλλά…

Στο τρίτο σετ Καλαμάτα ξεκίνησε καλύτερα και πήρε διάφορα τεσσάρων πόντων από νωρίς. Προηγήθηκε 6-10 11-15, 13-17 με τους γηπεδούχους να μειώνουν προσωρινά στο 15-17. Οι λύκοι ωστόσο με δικό τους σερί προηγήθηκαν 15-20 αλλά η ΑΕΚ επέμεινε και μείωσε στον πόντο 20-21 και 22-23. Ο Οκάμπο έκανε το 22-24 και μπλοκ του Μαντέκα το 22-25.

Η επιστροφή της Καλαμάτας στο παιχνίδι δεν είχε συνέχεια στο τέταρτο σετ καθώς μετά το αρχικό 7-7 η ΑΕΚ άρχισε να παίρνει διαφορά στο σκορ η οποία έφτασε στους 6 πόντους (19-13 και 21-15) για να φτάσει τελικά στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Τα σετ: 25-17, 27-25, 22-25, 25-19

Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίου): Μπατατζίμ, Μελλές, Παλέντζας, Μπαρμπούνης, Ράμος, Ρούσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Πολυχρονιάδης (λ), Καβαρινός.

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας, Κανελλόπουλος, Βιέτο, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Χριστόφας, Μαντέκας, Ντάκουρης (λ)