Γ' ΕΘΝΙΚΗ

, ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics)

Όρθιος στο νησί των ανέμων έμεινε ο ΑΟ Διαβολιτσίου και πήρε παλικαρίσιο βαθμό από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας στον 4ο όμιλο ΑΕ Μυκόνου.

Παίζοντας έξυπνα και βγάζοντας πάθος στο παιχνίδι τους οι νερατζούρι κράτησαν στο 0-0 τους Μυκονιάτες που είναι εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο αλλά βρέθηκαν προ έκπληξης από την ομάδα του Μιχάλη Φασουλή πού πήρε αυτό που ήθελε και μάλιστα είχε τις φάσεις να διεκδικήσει για κάτι περισσότερο.

Με άριστη αμυντική λειτουργία και τον Βαγγέλη Καπατσώρη κέρβερο κάτω από τα γκολπόστ ο ΑΟ Διαβολιτσίου έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και πήρε την έβδομη ισοπαλία στο πρωτάθλημα δείχνοντας πώς θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό όσο μαθηματικά διατηρεί ελπίδες παραμονής.

Η μεσσηνιακή ομάδα έδωσε χώρο στην ΑΕ Μυκόνου η οποία είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα διαδρόμους προς τα καρέ του Καπατσώρη, ενώ στις φάσεις που το κατάφερε ο τερματοφύλακας του ΑΟΔ ήταν εκεί διαφυλάσσοντας το μηδέν παθητικό. Από την άλλη, οι νερατζούρι δεν περιορίστηκαν μόνο σε παθητικό παιχνίδι καθώς οπότε τους δόθηκε η ευκαιρία βγήκαν στην επίθεση και μάλιστα ήταν αυτοί που είχαν πιο σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ με κορυφαία στιγμή στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπούνα αλλά και στο ξεκίνημα της επανάληψης με σουτ του Ηλιόπουλου.

Το ματς

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι ήταν για τον ΑΟ Διαβολιτσίου όταν στο 17ο λεπτό ο Μουλιάτος βρήκε το χώρο και έπιασε το σουτ αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Ντούνης. Οι γηπεδούχοι απάντησαν τρία λεπτά μετά όταν ο Πινέιρο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Αχείμαστος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Καπατσώρης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Στο 30’ ο Βαλαβανόπουλος είχε σουτ μέσα από την περιοχή που έδιωξε με γροθιές ο Καπατσώρης ενώ το Διαβολίτσι- που μετά το ημίωρο πήρε μέτρα στο γήπεδο- είχε μία ακόμη καλή στιγμή στο 38’ όταν φάουλ του Τσιγαρίδη από δεξιά πέρασε λίγο άουτ. Η κορυφαία στιγμή για τους Μεσσήνιους ήρθε στο 44ο λεπτό όταν ο Δημητρίου εκτέλεσε φάουλ κάτω από τη σέντρα, η μπάλα με τον αέρα έφτασε στην περιοχή όπου έκανε την προβολή ο Μπούνας και ο Ντούνης με υπερένταση έδιωξε στη ρίζα της δεξιάς δοκού.

Το Διαβολίτσι μπήκε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα είχε δύο τελικές στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 46’ ο Ηλιόπουλος έπιασε δυνατό σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Ντούνης ενώ στο 55′ σουτ του Μουλιάτου πέρασε άουτ.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν έξω από τα νερά τους και έφτασαν στην πρώτη τους τελική προσπάθεια μόλις στο 69ο λεπτό όταν ο Ζγκούρι έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν χέρι του Γιαννακόπουλου από σέντρα του Πάγια αλλά ο Γκαϊτατζής έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πέρασαν μαζικά στην επίθεση και στο 85ο λεπτό ο Ζγκούρι ελίχθηκε και έκανε το πλασέ αλλά έδιωξε με το πόδι ο Καπατσώρης. Οι τελευταίες φάσεις για την Μύκονο ήρθαν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν αρχικά ο Καπατσώρης έβγαλε με δυσκολία στη γωνία του σουτ του Κέμπε και ενώ η μπάλα άλλαξε πορεία στον Καντούτση, ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ ο Στυλιανόπουλος έπιασε την κεφαλιά άουτ.

ΑΕ Μυκόνου: Ντούνης, Σπυρόπουλος, Ράγια (61 Σπόλιαριτς), Μαντζανάς (46’ Στυλιανόπουλος), Αρκούδας, Μουρίκι, Ζγκούρι, Αχείμαστος (46’ Κέμπε), Βαλαβανόπουλος (68’ Γιαννόπουλος), Πινέιρο (79 Οικονομικός), Παπαδόπουλος.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Καπατσώρης, Θώδης, Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Μπούνας (80’ λ.τρ. Ντελής), Μουλιάτος, Στραβάκος, Ορλάντο (75’ Γκελκέρια), Δημητρίου (90’ Σάλα), Ηλιόπουλος, Τσιγαρίδης (46’ Πάγια).

, ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics) , ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics) , ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics) , ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics) , ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics) , ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics) , ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics) , ΑΕ Μυκόνου – ΑΟ Διαβολιτσίου 0-0: Παλικαρίσιος βαθμός για τους νερατζούρι (pics)