ΤΟΠΙΚΟ

ΑΕ Μάνης – Πάμισος Μεσσήνης 2-1: Έγραψαν ιστορία οι Μανιάτες

, ΑΕ Μάνης – Πάμισος Μεσσήνης 2-1: Έγραψαν ιστορία οι Μανιάτες

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας για πρώτη φορά στην ιστορία της πανηγυρίζει η Μάνη καθώς επιβλήθηκε 2-1 του Πάμισου Μεσσήνης στο δεύτερο ημιτελικό και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού, θα διεκδικήσει την κούπα απέναντι στον Πανθουριακό.

Οι Μανιάτες έφτασαν στον πρώτο μεγάλο στόχο της χρονιάς για πρώτη φορά στην ιστορία τους ενώ έπονται τα play off του πρωταθλήματος όπου από την Κυριακή θα μπουν στη μάχη της διεκδίκησης του τίτλου.

Στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού στο γήπεδο του Κάμπου, ο “Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό το Γιάννη”, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη προσοχή στα μετόπισθεν και να προσπαθούν χωρίς μεγάλα ρίσκα να βγουν στην επίθεση και επί το πλείστον με ανορθόδοξο τρόπο.

Η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήρθε στο 9ο λεπτό με σουτ του Παπαθεοδώρου που πέρασε κόρνερ αφού η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 52ο λεπτό όταν από διώξιμο του Περιβολάρη ο Κλέαρχος Αλεξανδρόπουλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Οικονομόπουλος τον νίκησε στο τετ α τετ.

Στο 59’ ήταν σειρά του Πάμισου να απειλήσει όταν ο Παπαδόπουλος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε από το δεξί κάθετο δοκάρι ενώ ο Σταθάς έλεγχε την πορεία της. Οι πράσινοι άρχισαν σιγά-σιγά να ανεβάζουν την απόδοσή τους καθώς έπρεπε να σκοράρουν μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα και στο 65’ είχαν τη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Βλάχος βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν πρώτοι οι γηπεδούχοι με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μουστάκα στο 69ο λεπτό. Το γκολ έδωσε άλλον αέρα στους παίκτες του Δρούγα που άρχισαν να παίζουν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

Στο 71’ απείλησαν εκ νέου όταν ο Αλεξανδρόπουλος έκανε το γύρισμα αλλά ο Οικονομόπουλος αντέδρασε σωστά προ του Χελά. Στο 77’ οι δύο πρωταγωνιστές της προηγούμενης φάσης συνδυάστηκαν εκ νέου με τον Αλεξανδρόπουλο να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και το Χελά στην κίνηση με πλασέ να γράφει το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι πράσινοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 85ο λεπτό μετά από κεφαλιά πάσα του Φιλόπουλου ο Βλάχος με πλασέ έκανε το 2-1 δίνοντας άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά. Οι πράσινοι παρότι προσπάθησαν δεν κατάφεραν να απειλήσουν, αντ’ αυτού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ όταν ο Μουστάκας στο 90’ με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με την λήξη του αγώνα να τους βρίσκει όλους ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση.

ΑΕ Μάνης: Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Περιβολάρης (66’ Πουλάκος), Γιαννής, Κλουβάτος, Τζανετέας, Παπαθεοδώρου (77’ Φετάχου), Μουστάκας, Κουντάνης (73’ Σπανός), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς

Πάμισος Μεσσήνης: Οικονομόπουλος, Φιλόπουλος, Μπορχάν, Χαραλαμπόπουλος (63’ Δήμος), Αριστομενόπουλος (79’ Λυμπερόπουλος Χ.), Νινιός, Υμεράσι, Τιμπλαλέξης (63’ Κατσιβαρδέας), Δεμπεγιώτης (57’ Βλάχος), Παπαδόπουλος, Γαλανόπουλος