ΑΕ Μάνης-Εθνικός Μελιγαλά 2-1: Ο Δουρούμης την έστειλε στην 2η θέση!

, ΑΕ Μάνης-Εθνικός Μελιγαλά 2-1: Ο Δουρούμης την έστειλε στην 2η θέση!

Παρ΄ ότι ξεκίνησαν το ματς αμφότερες ως αήττητες, η ομάδα της ΑΕ Μάνης ήταν αυτή που πήρε την νίκη απέναντι σε αυτή του Εθνικού Μελιγαλά με 2-1 στο γήπεδο του Κάμπου και έφτασε τους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην 2η θέση, με δυο βαθμούς λιγότερους από τον πρωτοπόρο Πάμισο!

Ο Ηλίας Δουρούμης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, καθώς με δικό του γκολ στο 81ο λεπτό η γηπεδούχος ομάδα πήρε την νίκη σε ένα ιδιαίτερα σκληρό και ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο εξαιρετικούς αντιπάλους.

Πέρα από τα γκολ το παιχνίδι είχε και δυο κόκκινες κάρτες, στο 58΄ για τον Αλεξανδρόπουλο και στο 65΄ για τον Χαραλαμπόπουλο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κρατηθούν 9 λεπτά καθυστέρησης και οι δυο ομάδες να ολοκληρώσουν το ματς με 10 παίκτες.

Στο α΄ μέρος οι μανιάτες έδειχναν να πατάνε καλύτερα επιθετικά και άνοιξαν το σκορ στο 31΄ με τον Χελά, όμως η απάντηση του Εθνικού ήρθε στο 45΄ με αυτογκόλ του Πολυμενέα.

Στην επανάληψη το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κάποια μέτρα στην επίθεση ειδικά μετά το 58΄ και την αποβολή του Αλεξανδρόπουλου.

Στην φάση αυτή ο μεσοεπιθετικός της Μάνης έκανε φάουλ στον Λάγιο, αντίκρισε την κίτρινη κάρτα και μετά από συνεχείς διαμαρτυρίες ο ρέφερι Νικολόπουλος του έδειξε την 2η κίτρινη κάρτα και τον απέβαλε.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει ένταση στην κερκίδα αλλά και εντός αγωνιστικού χώρου με αποτέλεσμα ο διαιτητής του αγώνα να διακόψει το ματς για 4 λεπτά.

Όταν συνεχίστηκε ήρθε η σειρά του Εθνικού να μείνει με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χαραλαμπόπουλου για φάουλ πάνω στον Χελά ελάχιστα έξω από την περιοχή, ως τελευταίος παίκτης.

Μετά την νέα διακοπή και αφού οι δυο ομάδες έχασαν κάποιες ευκαιρίες, ήρθε ο Δουρούμης με σουτ να διαμορφώσει το τελικό 2-1 και να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

8΄ φάουλ του Δουρούμη από δεξιά, κεφαλιά εντός περιοχής του Κάνιστρα, άουτ

17΄ κάθετη από δεξιά του Χατζηπαναγιώτη στον Χελά, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Λίβας

31΄ ΓΚΟΛ 1-0 ανατροπή του Κάνιστρα από τον Ντεμίρι εντός περιοχής, το πέναλτι εκτέλεσε ο Χελάς και σκόραρε για το 1-0

45΄ ΓΚΟΛ 1-1  φάουλ του Σαραντόπουλου, προσπάθησε να διώξει ο Πολυμενέας αλλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

53΄ κόρνερ του Δουρούμη, γυριστή κεφαλιά του Χελά, άουτ η μπάλα

67΄ προσπάθεια του Σαραντόπουλου από αριστερά, έκοψε την μπάλα στον άξονα όπου βρέθηκε ο Καρατζούλιας εντός περιοχής αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ

71΄ δυνατό σουτ Κάνιστρα, απέκρουσε ο Λίβας

79΄ διαγώνιο σουτ του Λάγιου, άουτ η μπάλα

81΄ ΓΚΟΛ 2-1 παράλληλο γύρισμα του Κάνιστρα από το ύψος της μικρής περιοχής και δίπλα από 1ο δοκάρι προς το 2ο δοκάρι, προσπάθησε ο Λίβας να μπλοκάρει αλλά έχασε τη μπάλα από τα χέρια του και αυτή στρώθηκε στον Δουρούμη ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 2-1

90+7΄ κάθετη του Σπυρέα από δεξιά, μπήκε ο Χελάς, πλάσαρε τον Λίβα αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι

Διαιτητές: Η. Νικολόπουλος, Σ. Τσαούση, Π. Γαϊτάνης

ΑΕ ΜΑΝΗΣ: Κατσαρέας, Χατζηπαναγιώτης (77΄ Π. Σπυρέας), Στύλλα, Β. Βαβαρούτσος (72΄ Μπέρμπερη), Καμπανάρος, Πολυμενέας, Τσουλάκος, Δουρούμης, Κάνιστρας (85΄ Κλ. Σπυρέας), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Λίβας, Ντεμίρι (91΄ Καλογερόπουλος), Κ. Φέστας, Μπούνας, Χαραλαμπόπουλος, Σεμούρι, Σαραντόπουλος, Καρατζούλιας, Λυμπερόπουλος (51΄ Διακουμάκος), Λάγιος, Ρουμελιώτης (51΄ Αλ. Καλύβας)