ΑΕ Μάνης-Αβία 3-0: Κλέαρχος κερνάει, Κλέαρχος πίνει!

, ΑΕ Μάνης-Αβία 3-0: Κλέαρχος κερνάει, Κλέαρχος πίνει!

Ασίστ και γκολ ο έμπειρος μεσοεπιθετικός στην 9η σερί νίκη της ΑΕΜ

Την ένατη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα της Α’ τοπικής Μεσσηνίας πέτυχε η ΑΕ Μάνης καθώς επιβλήθηκε 3-0 στο τοπικό ντέρμπι της Αβίας για την 12η αγωνιστική.

Η ομάδα του Τάκη Δρούγα έμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον 1ο όμιλο, καθώς ο Πανθουριακός έκανε το ρεπό του, φτάνοντας στη νίκη με γκολ από τους συνήθεις “υπόπτους” Κλέαρχο Αλεξανδρόπουλο (κορυφαίος του ματς με γκολ και ασίστ), Γιάννη Χελά, ενώ το σκορ άνοιξε στο ξεκίνημα του αγώνα ο Φετάχου.

Η Αβία πάλεψε το παιχνίδι, δημιούργησε φάσεις με κορυφαία το δοκάρι του Γ. Καρδάση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ακόμη και όταν στο τελευταίο ημίωρο έμεινε με παίκτη παραπάνω στο γήπεδο δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η ΑΕΜ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Κλέαρχος Αλεξανδρόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Φετάχου με κεφαλιά νίκησε τον Κολοκούβαρο για το 1-0.

Συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική πάσα με τη Αβία να ψάχνει τη δική της στιγμή στο ματς για να φέρει το ματς στα ίσα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν σε παρακινδυνευμενο γύρισμα ο Γεωργουλέας έφυγε στην κόντρα αλλά ο Αντωνόπουλος την τελευταία στιγμή έδιωξε την μπάλα.

Στο 62′ η Μάνη έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Φετάχου αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Γκούμα για πτώση στην περιοχή. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Μάνη  βρήκε δεύτερο γκολ λίγα λεπτά μετά. Ο Παυλάκος εκανε την προσπάθεια από αριστερά και έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Κλέαρχος Αλεξανδρόπουλος με το κεφάλι τροφοδότησε τον Γιάννη Χελά που από κοντά με νέα ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έγραψε το 2-0 στο 66′.

Η κορυφαία στιγμή για την Αβία ήρθε στο 76΄όταν ο Γ. Καρδάσης με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αντωνόπουλου.

Το σκορ για τους νικητές έκλεισε ο Κλέαρχος Αλεξανδρόπουλος, ο οποίος στο 88΄έκανε ατομική προσπάθεια, πάτησε περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Κολοκούβαρο για το 3-0.

ΑΕ Μάνης: Αντωνόπουλος, Χατζηπαναγιώτης (85′ Αλντέσκου), Παυλάκος (85′ Δουρούμης), Γιαννής, Τζανετέας, Μπέρμπερη (85′ Μέτσο), Παπαθεοδώρου, Μουστάκας, Φέταχου, Αλεξανδρόπουλος, Χελάς

Αβία: Κολοκούβαρος, Τσουλάκος Δ., Γεωργίκος, Αποστολίδης, Τζανετέας, Καρδάσης Γ., Κορμπής Κ., Τσουλάκος Στ., Γιαννέας (77′ Μπουζαλας), Κορμπής Δ., Καρδάσης Π. (40′ λ. τρ. Γεωργουλέας)