Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

ΑΕ Λογγάς – Ηρακλής Καλ. 2-3: Νίκη με ανατροπή και με 10 παίκτες

, ΑΕ Λογγάς – Ηρακλής Καλ. 2-3: Νίκη με ανατροπή και με 10 παίκτες

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ από τα… αποδυτήρια και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για 25 λεπτά, ο Ηρακλής Καλ. έφυγε νικητής από την Λογγά με 3-2 κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, στο φινάλε του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής.

Μόλις στο πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους και προηγήθηκαν με τέρμα του Κυριόπουλου.

Η απάντηση από τους καλαματιανούς ήταν άμεση, αφού στο 11′ ο Γιακουμής ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης στο 35′ πέτυχε και δεύτερο γκολ, κάνοντας την ολική ανατροπή (1-2).

Στο 65′ ο Γιακουμής αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε, κάτι που λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίο ως προς την εξέλιξη και έκβαση του ματς.

Η ΑΕ Λογγάς κατόρθωσε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα και να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Πετρόπουλο στο 83′, όμως στο 86ο λεπτό ο Mπρακούλιας έδωσε… φιλί ζωής στον Ηρακλή χαρίζοντάς του το “τρίποντο”.

Ο Ηρακλής τερμάτισε 3ος με 46 βαθμούς (15-1-6), ενώ η ΑΕ Λογγάς με 26 βαθμούς κατέλαβε την 8η θέση (7-5-10).

ΑΕ Λογγάς (Δημήτρης Μάλαμας): Αγγελόπουλος, Κουτσαντώνης, Μπαρούνης, Βάγιας, Λιόππας, Κυριόπουλος, Κοντούλης, Βουτιέρος, Σπυρόπουλος (57′ Παπασταύρου), Σούσα, Κοσμάς (54′ Πετρόπουλος).

Ηρακλής Καλ. (Άρης Γαλανόπουλος): Αλάμαρας, Μπρακούλιας, Φυκούρας, Γεωργακόπουλος, Σεντεμέντες, Βλαχάκης, Τζανέτος Παπαδέας, Δαραβίγκας, Βαΐτσης, Μουρούφας, Γιακουμής.