, ΑΕ Αβίας-Ομόνοια 1-1: Η λύτρωση ήρθε στις καθυστερήσεις για τους φιλοξενούμενους

Η “μάχη” για την αποφυγή της μιας εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στα play-off υποβιβασμού δεν ανέδειξε νικητή, καθώς ΑΕ Αβίας και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο γήπεδο του Κάμπου.

Έτσι, η καλαματιανή ομάδα διατήρησε το +7 που την χωρίζει από την σημερινή (2/2) της αντίπαλο, κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία της ΕΠΣ Μεσσηνίας.

Πάντως, οι γηπεδούχοι τα βάζουν με την τύχη τους, καθώς προηγήθηκαν πολύ νωρίς και κρατούσαν σχεδόν μέχρι το τέλος τη νίκη, ωστόσο δέχθηκαν την ψυχρολουσία της ισοφάρισης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ΑΕ Αβίας πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3′. “Δράστης” ο Δημήτρης Κορμπής με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Η Ομόνοια χτύπησε το… καμπανάκι του κινδύνου στους γηπεδούχους στο 85′, σε μια ομολογουμένως περίεργη φάση.
Ο Κολοκούβαρος έκανε κακό υπολογισμό μετά από κόρνερ του Τζανετάκου με την μπάλα να παίρνει κατεύθυνση προς την εστία- οι φιλοξενούμενοι “φώναξαν” για γκολ- όμως ο Γ. Κορμπής απομάκρυνε, στέλνοντάς την αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι!

Εν τέλει στα… χασομέρια του ματς, ο Δημήτρης Μπάλας ήρθε να “λυτρώσει” την Ομόνοια. Στο πρώτο από τα δύο λεπτά του έξτρα χρόνου, ο Μιχελής έκανε την σέντρα και ο 25χρονος μέσος “έγραψε” το τελικό 1-1 με πανέμορφη κεφαλιά-ψαράκι.

Η ΑΕ Αβίας είχε την κορυφαία της στιγμή στο ματς με τον Κ. Κορμπή και η Ομόνοια με τον Μάλαμα.

ΑΕ Αβίας (Διονύσης Πουλής): Κολοκούβαρος, Γιαννέας, Γεωργίκος, Λυκουρέζος, Γιώργος Καρδάσης, Στάθης Τσουλάκος, Κώστας Κορμπής, Μητσέας, Γεωργουλέας, Δημήτρης Κορμπής, Παναγιώτης Καρδάσης.

Ομόνοια Καλ. (Γιώργος Γρηγορόπουλος): Σταυριανός, Κοστρίβας, Μπούνας (72′ Διονυσόπουλος), Γαβράς, Δημητρίου, Μπαζάνης (62′ Μιχελής), Μπάλας, Τζανετάκος, Γεωργόπουλος, Τάφα, Μάλαμας.