Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Αχαϊκή – ΑΟ Διαβολιτσίου 2-1: Ήττα με το… έτσι θέλω!

, Αχαϊκή – ΑΟ Διαβολιτσίου 2-1: Ήττα με το… έτσι θέλω!

Ήττα με το… έτσι θέλω γνώρισε ο ΑΟ Διαβολιτσίου στην Κάτω Αχαγιά και πλέον πάει σε “τελικό παραμονής” την Τετάρτη απέναντι στο Διαγόρα Βραχνέικων!

Σε ένα παιχνίδι που είχε στα μέτρα του μέχρι το 79ο λεπτό, ο ΑΟΔ υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ήττα 2-1 με ανατροπή από την Αχαϊκή και έβαλε σε κίνδυνο το μέλλον του στην κατηγορία.

Οι νερατζούρι φωνάζουν για τις φάσεις από τις οποίες προήλθαν τα δύο γκολ των νικητών που έφεραν την ανατροπή στο σκορ και τους αχαιούς μαζί τους στην βαθμολογία με 16 βαθμούς.

Η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθώς οι γηπεδούχοι παρά την κατοχή της μπάλας δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Καπατσώρη. Στο 55’ μάλιστα το Διαβολίτσι μπήκε μπροστά στο σκορ όταν σε πίεση ψηλά έγινε το κλέψιμο και ο Πάγια τροφοδότησε κάθετα τον Μουλιάτο ο οποίος μπήκε και πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη τρία λεπτά μετά όταν σε μία αντεπίθεση ο Πάγια βρέθηκε τετ-α-τετ αλλά πλάσαρε άστοχα ενώ είχε και την επιλογή του Βασίλη Αθανασόπουλου.

Οι αχαγιώτες πίεσαν στη συνέχεια με γεμίσματα και σέντρες και στο 78ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπουτσικάκη μέσα στην περιοχή. Η υπόδειξη του διαιτητή Άγγελου Μπακογιάννη (Αθηνών) προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους που υποστήριξαν πως δεν υπήρξε επαφή και ο επιθετικός της αχαϊκής έπεσε μόνος του στην προσπάθεια να βρει την μπάλα για προβολή.

Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ανδριόπουλος γράφοντας το 1-1 στο 79ο λεπτό.

Η ολική ανατροπή για την Αχαϊκή ήρθε στο 93ο λεπτό όταν μετά από γέμισμα στην περιοχή ο Πυρρής εντελώς μόνος έπιασε την κεφαλιά και κρέμασε τον Καπατσώρη με τους νερατζούρι να διαμαρτύρονται έντονα στον πρώτο βοηθό για οφσάιντ.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο διαιτητής είδε επιθετικό φάουλ στο 95ο λεπτό όταν οι ποδοσφαιριστές του Διαβολιτσίου βρέθηκαν σε θέση βολής για την ισοφάριση, ενώ ο ΑΟΔ τελείωσε το ματς με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Πιτσιλής αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Αχαϊκή: Μπακάλης, Ντρέου (71΄ Ντούβλης), Τσίτσαρης (65΄ Πυρρής), Ρίλντι, Μπουτσικάκης, Κουτρούμπας, Μακρόπουλος, Κοτσόκολος, Γεωργόπουλος, Μητρόπουλος, Ανδρεόπουλος.

Διαβολίτσι: Καπατσώρης, Σίνος, Χότζα, Πάγια (85′ Πιτσιλής), Μουλιάτος, Μπαλόπουλος, Τσάτσος, Λιόλιος, Στραβάκος, Αθανασόπουλος, Γουέσλεϊ (46΄ Γκελκέρια).