ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Συνεχίζει την προέλαση ο ΓΣ Γαργαλιάνων

, Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Συνεχίζει την προέλαση ο ΓΣ Γαργαλιάνων

Ο ΓΣ Γαργαλιάνων συνεχίζει την προέλασή του στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ξεπερνώντας χωρίς πρόβλημα τον σκόπελο του Σπαρτιατικού στο ντέρμπι της 11η αγωνιστικής. Η ομάδα του Αντώνη Κούτρη επικράτησε 79-58 και ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της στον πρώτο γύρο της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με 11 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα δίχως να αφήσουν περιθώρια στον αντίπαλο (23-9 στο 10’) , που βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Το γήπεδο ήταν κατάμεστο από κόσμο που δημιούργησε ενθουσιώδη ατμόσφαιρα που ώθησε την ομάδα ακόμα περισσότερο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μεσσηνιακή ομάδα έπαιξε σφιχτή άμυνα η οποία οδήγησε την επίθεση να προσφέρει θέαμα και ουσία. Έχοντας εξασφαλίσει μια διαφορά 25 πόντων στο ημίχρονο δεν απειλήθηκε στις επόμενες δύο περιόδους. Μοναδικό μελανό σημείο ο τραυματισμός του Φάνη Κλεφτάκη.

Κορυφαίος σκόρερ ήταν ο 27χρονος Γιαννακόπουλος με 17 (1) πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Καραγιαννίδης και Γιαννόπουλος με 16 και 12 (2) πόντους αντίστοιχα. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπάχα με 14(1) πόντους.

ΓΣ Γαργαλιάνων – Σπαρτιατικός 79-58

Δεκάλεπτα: 23-09, 46-21, 62-38, 79-58

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Καρακωνσταντόπουλος

ΓΣ Γαργαλιάνων (Κούτρης): Μίτεβ, Κλεφτάκης, Λαζαρίδης 9(3), Γιαννόπουλος 12(2), Τσαγκάνης 10(3), Καραγιαννίδης 16, Δημητρακόπουλος 3(1), Γιαννακόπουλος 17(1), Μητρόπουλος 2, Μιχαλόπουλος, Ντεμέρουκας

Σπαρτιατικός (Φουντουλάκης): Μέντης 4, Φιλιππόπουλος, Μπάχα 14(1), Δανούσης, Γκαναβίας 10, Αλεξόπουλος, Μπόγρης, Σπυράκος 6, Σταθάκος 6, Γκλέκας 4, Κοκκίνης 1, Γκιόκας 13(3)