ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: «13άρι» του ΓΣ Γαργαλιάνων στην Αερόπολη

, Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: «13άρι» του ΓΣ Γαργαλιάνων στην Αερόπολη

Χωρίς αντίπαλο στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίζει ο ΓΣ Γαργαλιάνων. Το συγκρότημα του Αντώνη Κούτρη διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς πέρασε άνετα απο την Αερόπολη με νίκη επί του ΑΓΟΝ Γυθείου με 88-59, κάνοντας το απόλυτο «13 στα 13».

Η Μεσσηνιακή ομάδα έκανε ένα επιβλητικό πρώτο δεκάλεπτο με 6/9 τρίποντα κι επιμέρους σκορ 11-29 που έθεσε τις βάσεις για μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό της.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Τριφυλίας διαχειρίστηκε σωστά όποια αντίδραση προσπάθησε να βγάλει η ομάδα του Γυθείου και μέχρι και το τέλους του 3ου δεκαλέπτου κρατούσαν μια διαφορά ασφαλείας των 20 πόντων.

Στο 4ο δεκάλεπτο δίνοντας χρόνο και στους νεαρότερους αθλητές που ανταποκρίθηκαν στα “θέλω” του Κούτρη έβαλαν κι αυτοί το λιθαράκι τους για το ροζ φύλλο αγώνα.

Σε πολύ καλή μέρα επιθετικά για τον ΓΣΓ βρέθηκαν οι Καραγιαννίδης με 27(2) και Γιαννακόπουλος 22(3) ενώ για το Γύθειο ξεχώρισε ο Μπουκουβάλας με 24 πόντους.

Λάκωνας ΑΝΟΝΓ – ΓΣ Γαργαλιάνων 59-88

Δεκάλεπτα : 11-29, 15-16(26-45), 16-17(42-62),17-26(59-88)

Διαιτητές (Ρίζος Π. – Πρωτόγερος Θ.)

Λάκωνας ΑΝΟΝΓ: Αποστολάκος, Μπουζέτος 2, Καραβασίλης 3(1), Κυριακουλέας, Παπαδάκος 17(5), Μπουκουβάλας 24, Μπατσάκης 5, Ντερβάκος, Αναγνωστάκος 4, Φραγκιάς 3, Κυριφίδης 1

ΓΣ Γαργαλιάνων (Κούτρης): Μίτεβ 3, Κλεφτάκης, Λαζαρίδης 11(3), Γιαννόπουλος Δ 11(1), Γιαννόπουλος Π, Καραγιαννίδης 27(2), Δημητρακόπουλος, Κυριακόπουλος 9(1), Γιαννακόπουλος 22(3), Μητρόπουλος, Μιχαλόπουλος, Ντεμερούκας Δ 5(1).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ έχουν ως εξής: