Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Α.Ο. Φυτειάς – Ηρακλής Καλαμάτας 3-4: Επική ανατροπή, σε ματς-διαφήμιση!

, Α.Ο. Φυτειάς – Ηρακλής Καλαμάτας 3-4: Επική ανατροπή, σε ματς-διαφήμιση!

Ένα από τα ωραιότερα ποδοσφαιρικά ματς της φετινής χρονιάς διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (24/11) στο “Π. Μπαχράμης” για την 8η αγωνιστική της Α1 τοπικής, με Α.Ο. Φυτειάς και Ηρακλή Καλαμάτας να πετυχαίνουν μαζί εφτά γκολ, πέντε εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο και τους “κυανόλευκους” να είναι εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος (3-4).

Η ομάδα του Άρη Γαλανόπουλου, που είχε σε μεγάλα κέφια τον Τάκη Καραγιάννη (χατ-τρικ και μόνιμη απειλή κινδύνου), προηγήθηκε δύο φορές, αλλά οι “τρομοκράτες” είχαν ισάριθμες απαντήσεις, ενώ εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα που είχαν από το 33′ λόγω αποβολής του Ψωρομύτη, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα (3-2).

Στο δεύτερο μέρος αν και με 10 παίκτες, ο Ηρακλής κατάφερε να πετύχει μια επική ανατροπή και να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών, “ψαλιδίζοντας” έτσι την διαφορά από την προνομιούχο τριάδα στους τρεις πόντους.
Από την άλλη, ο Α.Ο. Φυτειάς έχει… κολλήσει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, αφού αγνοεί τη νίκη από την πρεμιέρα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ παθιασμένα στο παιχνίδι και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Σπαντιδέας έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, “έσπασε” την μπάλα στον Καραγιάννη κι εκείνος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Κοσμά.

Η απάντηση για τον Α.Ο. Φυτειάς ήρθε σχεδόν άμεσα, αφού στο 10′ ο Σταμούλος με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι και ο Αρβανίτης που καραδοκούσε “έγραψε” με σουτ μέσα από την περιοχή το 1-1.

Ο Ηρακλής ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στο 18′, όταν ο Διονυσόπουλος ύψωσε τη μπάλα για τον Καραγιάννη και ο τελευταίος με εναέρια προβολή την έστειλε στην αριστερή γωνία κάνοντας το 2-1.

Στο 33′ ο Ψωρομύτης είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση του δεύτερο βοηθού όπως αναγράφηκε στο φύλλο αγώνος, γεγονός που λειτούργησε ευεργετικά για τους τυπικά γηπεδούχους, καθώς λίγες στιγμές αργότερα έφτασαν στο 2-2. Ο Μπάλλας σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μαγκλάρα, πήρε ύψος και ξεγέλασε τον Αλάμαρα.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους παίκτες Ηρακλή, που έδειχναν να τα έχουν… χαμένα, η ομάδα του Στράτη Μάρκου έφτασε στην ολική ανατροπή στο 40′, όταν ο Κωστέας δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, ο Αλάμαρας έδιωξε δύσκολα και ο Μπάλλας που πήρε το “ριμπάουντ” σκόραρε σε κενή εστία (3-2).

Στο 59′ ο Άρης Γαλανόπουλος ρίσκαρε, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Πανταζή αντί του Μπρακούλια κι εκείνος δικαίωσε την επιλογή του προπονητή, αφού τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι από τον Ρηγανάκο, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Καραγιάννης, κάνοντας έτσι “χατ-τρικ” (3-3).

Το τέρμα αυτό έδωσε “φτερά” στα πόδια των παικτών του Ηρακλή, που πίεσαν για το πολυπόθητο τέταρτο γκολ και το βρήκαν στο 80ο λεπτό, με τον Σπαντιδέα να σκοράρει ανενόχλητος με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Διονυσόπουλου εν μέσω… πανζουρλισμού (4-3)!

Α.Ο. Φυτειάς (Στράτος Μάρκου): Κοσμάς, Ρηγανάκος (64′ Γρ. Μάρκου), Μαυροειδής, Μπαστακός (88′ λ. τρ. Αλεξανδρόπουλος), Σταματόπουλος, Ταβουλαρέας, Κωστέας, Μπάλλας, Ζακόλλι, Σταμούλος, Αρβανίτης.

Ηρακλής Καλ. (Άρης Γαλανόπουλος): Αλάμαρας, Μπρακούλιας (59′ Πανταζής), Τσίνα, Μαγκλάρας, Φίλαϊ, Βλαχάκης, Μάρης, Ψωρομύτης, Σπαντιδέας (89′ Μπάκας), Καραγιάννης (84′ Δαραβίγκας), Διονυσόπουλος (88′ Παπαδέας).

Διαιτητής: Δ. Πλακογιάννης / Βοηθοί: Χ. Τσοπανάκης-Ε. Αράπης