Είχε ψυχή και Χάσκου ο Ακρίτας

Μετά από δραματική μάχη 2μιση ωρών ο Ακρίτας επιβλήθηκε στο τάι μπρέικ (3-2) της Ευρυάλης και έφτασε στην 2η νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 Βόλεϊ Γυναικών.
Τα κορίτσια του Μπάμπη Μυτσκίδη θα μπορούσαν να φτάσουν σε καθαρή νίκη όταν στο 4ο σετ προηγήθηκαν με 24-22, αλλά οι νεοφώτιστες βρήκαν στο σθένος και εκμεταλλευόμενες τα λάθη της καλαματιανής ομάδας οδήγησαν το ματς σε 5ο σετ.
Ο Ακρίτας είχε σε μεγάλη μέρα την Μαρία Χάσκου η οποία πήρε την ομάδα στην πλάτη της και με σημαντικούς πόντους σε κρίσιμα σημεία έκανε την διαφορά.

1ο σετ
Στο 1ο σετ ο Ακρίτας προηγήθηκε με 5-1 με δυο άσσους της Χάσκου όμως απάντησε Ευρυάλη με την Κώτουλα να καρφώνει συνεχώς σε 5-5.
Σε εκείνο το σημείο η Δεδούση τραυματίστηκε στο πόδι και χρειάστηκε να την μεταφέρουν εκτός τάραφλεξ για να εξετασθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού της και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του αγώνα.
Από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και έκαναν αλλεπάλληλα λάθη, τμε τα σερβίς του Ακρίτα να καταλήγουν είτε άουτ είτε άσσος! Ωστόσο η Ευρυάλη έκανε και αυτή αρκετά λάθη με αποτέλεσμα ένα καρφί της Μαντούδη το οποίο κατέληξε άουτ από μπλοκ να φέρει την διαφορά για πρώτη φορά στο +5 (18-13).
Ένα καρφί της Νικολακοπούλου έφερε το σκορ στο +8 (22-14) και ένα φιλέ της Ευρυάλης έληξε το 1ο σετ υπέρ του Ακρίτα με 25-16.

2ο σετ
Στο 2ο σετ καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με περισσότερους από 1 πόντο! Πήγαιναν χέρι μέχρι που η Ευρυάλη προηγήθηκε με 18-15 μετά από λάθος της Νικολακοπούλου (αντένα) και έπειτα 20-15 από λάθος της Χάσκου.
Με καρφί της Καραχάλιου έσπασε το σερί 6-0 της Ευρυάλης για το 20-16 ωστόσο δυο λάθη έφεραν το 22-16 για την Ευρυάλη.
Ο Ακρίτας αντέδρασε, μείωσε σε 22-23 με άσο της Νικολακοπούλου και «πιαστή» παίκτριας της Ευρυάλης, όμως η Γλυφάδα πήρε πόντο από καρφί – άουτ της Μανώλη για το 24-22 και μια λάθος συνεννόηση των παικτριών του Ακρίτα έφεραν το 25-22.

3ο σετ
Στο 3ο σετ ο Ακρίτας μπήκε πολύ δυνατά κι με δυο καρφιά της Μαντούδη προηγήθηκε με 5-1 και έμεινε μπροστά στο σκορ με πολύ πάθος φτάνοντας στο +8 (13-5) από άστοχο καρφί της Μπραβάκου. Η κυριαρχία του Ακρίτα συνεχίστηκε μέχρι και το 18-11, όμως η χαλάρωση έφερε το 14-18 της Ευρυάλης, με τον Μπάμπη Μυτσκίδη να καλεί τάιμ άουτ μετά το σερί 3-0 των φιλοξενούμενων.
Το μπλοκ της Ευρυάλης πάνω στην Καραχάλιου έκανε το 16-19 και το καρφί άουτ της Ιωσηφίδη το 17-19, όμως ένα άστοχο καρφί της Κώτουλα έκανε το 22-19 για τον Ακρίτα.
Η Χάσκου με φοβερό καρφί έβαλε και πάλι τον Ακρίτα στο +3 (23-20) και έπειτα το καρφί της Ταμπάκη στο φιλέ έληξε το 3ο σετ με 25-21 υπέρ του Ακρίτα.

4ο σετ
Στο 4ο σετ ξεκίνησε δυνατά ο Ακρίτας και προηγήθηκε με 5-0 αλλά η Ευρυάλη αντέδρασε και με όπλο το μπλοκ μείωσε σε 7-6 και με πόντο της Κουντουρά ισοφάρισε σε 7-7.
Οι φιλοξενούμενες πήραν τα πάνω τους και προηγήθηκαν 9-10 με την Ηλιακοπούλου και στην συνέχεια οι ομάδες πήγαν πόντο – πόντο μέχρι το 14-13 όπου με την Καραχάλιου κυρίως ο Ακρίτας πέρασε μπροστά με 2 (15-13, 17-15).
Οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν στο ματς με σερί 0-4 (17-19) και έπειτα οι ομάδες πήγαν πόντο – πόντο μέχρι το 21-20 όταν ο Ακρίτας με μπλοκ Χάσκου – Νιάρχου πήρε αέρα δυο πόντων (22-20) που διατήρησε μέχρι το 24-22 (Χάσκου).
Ο νικητήριος πόντος δεν ήρθε ποτέ καθώς η Μπραβάκου με πόντο και δυο άσσους έφερε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 24-25 για να τελειώσει το σετ με επίθεση της Κώτουλα.

Τάι μπρέικ
Ο Ακρίτας προηγήθηκε με 2-1, όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν σερί 3-0 και πήραν κεφάλι με 4-1 αλλά ο Ακρίτας επέστρεψε στο ματς και ισοφάρισε σε 4-4 με την Νικολακοπούλου.
Η Κώτουλα με δυο άσους από το σερβίς ανέβασε την διαφορά στους δυο πόντους (4-6) που άρχισε να αυξάνει για να φτάσει τους τρεις (6-9).
Η διαφορά των τριών διατηρήθηκε (8-11) μέχρι η Ιωσηφίδη με μπλοκ να μειώσει σε 9-11 και η Χάσκου με τρεις πόντους να βάλει τον Ακρίτα μπροστά με 1 πόντο με προσωπικό σερί 3-0 και πολύ καλά σερβίς της Ιωσηφίδη.
Με λάθος της Νέξη και μπλοκ της Ιωσηφίδη – Μαντούδη ήρθε το 14-11 για να έρθει η «λύτρωση» από την Χάσκου και το τάι μπρέικ να λήξει 15-13.
Τα σετ: 25-16, 22-25, 25-21, 24-26, 15-13
ΑΚΡΙΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Πανταζοπούλου, Χάσκου, Καραχάλιου, Νικολακοπούλου, Μαντούδη, Δεδούση, Νιάρχου, Ιωσηφίδη, Κουκούτση, Κοτσώρη, Παυλέα (λ), Κατσαρού (λ), Παπαγεωργίου
ΕΥΡΥΑΛΗ (Κώστας Γκούντας): Μπραβάκου, Μέξη, Κυριακοπούλου, Κατσιλιέρη, Κουντουρά, Κώτουλα, Αναγνωστοπούλου, Ζουάνη, Ταμπάκη, Μανώλη (λ), Βογιατζόγλου, Ριζοπούλου