Ψυχάρες στο ται μπρέικ τα κορίτσια του Μεσσηνιακού

Παρότι εμφάνισε τάσεις… αυτοκτονίας, αφού προηγήθηκε 2-0 και ισοφαρίστηκε σε 2-2, ο Μεσσηνιακός νίκησε τελικά 3-2 τον Ιωνικό στο κλειστό της Παραλίας για την 4η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ γυναικών και πανηγύρισε την 2η νίκη του σε τρείς αγώνες (είχε ρεπό στην πρεμιέρα). Οι «πράσινες» φάνηκε πως θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα στο δυο πρώτα σετ τα οποία πήραν με 25-21 αλλά ο Ιωνικός επέστρεψε στο ματς, πήρε τα δυο επόμενα και οδήγησε το ματς στο ται μπρέικ. Εκεί όμως μίλησε η ψυχή των κοριτσιών της Γωγώς Σουρή που με το επιβλητικό 15-6 έφτασαν στο 3-2.
Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 6-6 αλλά ο Μεσσηνιακός με σερί 5-0 (4 πόντοι από την Κωνσταντινίδου), πήρε διαφορά ασφαλείας (11-6). Ο Ιωνικός άρχισε να βελτιώνει το μπλοκ με αποτέλεσμα να μειώσει στους τρείς (12-9) αλλά οι πράσινες δεν πτοήθηκαν και πήραν εκ νέου διαφορά πέντε πόντων στο 15-10. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Θανάσης Θανέλλας κάλεσε το δεύτερο ταιμ άουτ το οποίο αποδείχθηκε ευεργετικό για την ομάδα του μιας και ο Ιωνικός μείωσε στους τρείς (16-13). Οι «πράσινες» βελτίωσαν όμως στην συνέχεια το σερβίς και άρχισαν να ανοίγουν την διαφορά η οποία πήγε στους 6 (21-15) και παρά την προσωρινή μείωσε σε 23-19,η ομάδα της Σουρή πήρε το σετ με 25-19.
Στο δεύτερο σετ ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα και με το μπλόκ των Μαγκανάρη, Κασδοβασίλη πήρε διαφορά (5-9). Ο Μεσσηνιακός αντέδρασε και με πόντους των Τζούλη, Σουρή και μπλοκ της Ρεμούνδου έφερε το ματς στα ίσα το 10-10. Στην συνέχεια έγινε μάχη με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Το ματς έφτασε στο 17-17 με δυο πόντους της Σκλήρη και τότε πήρε το... όπλο της η αρχηγός Γωγώ Σουρή. Με τρείς άσους και συνολικό 6-0 ο Μεσσηνιακός έφτασε στο 21-17 και ουσιαστικά τελείωσε εκεί το σετ.
Το τρίτο σετ ξεκίνησε άσχημα για τον Μεσσηνιακό που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από τη αρχή. Ο Ιωνικός πήρε διαφορά πέντε πόντων (7-12) αλλά οι «πράσινες» δεν εγκατέλειψαν και με μπλοκ της Κωνσταντινίδου μείωσαν στον πόντο (18-19). Οι φιλοξενούμενες ωστόσο είχαν ψυχολογία και εκμεταλλευόμενες τα αρκετά λάθη που έκαναν οι «πράσινες» πήραν το σετ με το ίδιο σκορ (19-25)
Το τέταρτο σετ στο ξεκίνημά του ήταν Μεσσηνιακός εναντίον Βλάχου αφού η ακραία το Ιωνικού έκανε πέντε σερί σέρβις, πήρε δυο άσους και οι φιλοξενούμενες από 5-3 πέρασαν 5-8. Η διαφορά των τριών πότων παρέμεινε μέχρι το 11-14 όταν με μπλοκ της Σκλήρη και πόντο της Τζούλου ο Μεσσηνιακός έφερε το ματς στα ίσα (15-15). Οι ομάδες πήγαν πόντο-πόντο (17-17) αλλά ο Ιωνικός κυρίως χάρη στα μπλόκ των Μαγκανάρη, Κασδοβασίλη πήραν εκ νέου κεφάλι (17-20, 19-21, 20-23). Ο Μεσσηνιακός με  καλά σερβίς της Φωτεινάκη και πόντο της Σουρή πλησίασε στον πόντο 22-23. Η επιστροφή όμως δεν είχε συνέχεια και το σετ πήγε στις φιλοξενούμενες οι οποίες με 22-25 ισοφάρισαν σε 2-2.
Στο ται μπρέικ ο Μεσσηνιακός είχε περισσότερα ψυχικά αποθέματα και με την συμπαράσταση του κόσμου έκανε περίπατο. Προηγήθηκε 3-1, 5-2, 8-4, 11-6 για να φτάσει στο 15-6.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 19-25, 22-25, 15-6
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Σκλήρη, Σαμπάτη (λ), Παναγοπούλου, Μπεσσή, Φωτεινάκη, Ραμούνδου, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Ζερίτη, Τζούλου, Σουρή, Αντωνοπούλου, Μπούνα (λ), Σπανού
ΙΩΝΙΚΟΣ: Γκούτζιου, Βελούδη, Μαγκανάρη, Γάτυο, Πολυζωίδου, Βάγια, Γεωργίου (λ), Γκότση, Βλάχου, Κασδοβασίλη, Κελεσίδη, Καρούζου