Πανελλήνιο μπιτς βόλεϊ Κ16: Στην 5η θέση Μπαξιβανάκη, Καραγιάννη!

Την 5η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ16 κατέλαβε το ζευγάρι των Σοφιτίνας Μπαξιβανάκη, Μαριλένας Καραγιάννη στα τελικά που έγιναν στο Σχινιά!

Οι καλαματιανές βολεϊμπολίστριες, πρωταθλήτριες Πελοποννήσου πριν δυο εβδομάδες, σημείωσαν μια νίκη και μια ήττα στον 3ο όμιλο των προκριματικών και κατέλαβαν την 2η θέση. Στο πρώτο τους ματς έχασαν 2-0 (21-10, 21-11) απο τις Μαραθοκαμπίτου/Χατζηνικολάου ενώ στο δεύτερο επικράτησαν 2-0 (21-16, 23-21) των Ζαρκάδα- Λουκά.

Στα προημιτελικά όμως έπεσαν πάνω σ’ ένα από τα ισχυρότερα ζευγάρια και τελικά φιναλίστ Μαριάνα Μπέρμπερη και Λουκία Παυλοπούλου και ηττήθηκαν με 2-0 (21-6, 21-14).

Το ζευγάρι των Μπέρμπερη, Παυλοπούλου έχασε στον τελικό 2-0 από τις Κατερινιώτισσες Βιβή Δερβένη, Διονυσία Μάτιου οι οποίες αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες.

Πρωταθλητές Ελλάδας στα αγόρια, αναδείχθηκαν ο Χρήστος Ποιμενίδης με τον Λάμπρο Χατζίδη, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 2-0 σετ, επί των Μαυρίδη Θεόφιλου/Χότζα Μάριου στον μεγάλο τελικό.
Οι νεαροί Εβρίτες πρωταθλητές ήταν σαρωτικοί στο τουρνουά σημειώνοντας πέντε «πεντακάθαρες» νίκες με 2-0 σετ, στους 5 αγώνες που έδωσαν!