Τα κορίτσια του ΜΓΣ κάρφωσαν 3-0 τους Ίωνες (pics)

Τα κορίτσια του Mεσσηνιακού δεν διέψευσαν τις προσδοκίες και πραγματοποίησαν επιτυχημένη πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 γυναικών βόλει.
Η ομάδα της Γωγώς Σουρή επιβλήθηκε με 3-0 των Ιώνων και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την φετινή της προσπάθεια στην ετεροχρονισμένη πρεμιέρα (είχε ρεπό το περασμένο Σάββατο) που έκανε στο κλειστό της Παραλίας
Ο Μεσσηνιακός δεν απέφυγε τα λάθη καθώς το άγχος της πρεμιέρας ήταν φανερό στις προσπάθειες των κοριτσιών αλλά από την άλλη δεν έδωσε το δικαίωμα στους Ίωνες να ελπίζουν σε κάτι καλό σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενες οι οποίες γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα από καλαματιανή ομάδα (στην πρεμιέρα ο Ακρίτας είχε νικήσει με 3-2 στην Αθήνα) πάλεψαν σε όλα τα σετ αλλά όταν η μπάλα άρχισε να βαραίνει η εμπειρία του μεσσηνιακού έκανε τη διαφορά.
Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και εκμεταλλευόμενες την προβληματική υποδοχή του Μεσσηνιακού προηγήθηκαν με 1-6. Γρήγορα όμως η διαφορά έκλεισε καθώς η είσοδος της Ραμούνδου ενίσχυσε σημαντικά το μπλοκ των γηπεδούχων. Η Σκλήρη με άσο έφερε το ματς στα ίσα για πρώτη φορά στο 7-7 και η ίδια με πλασέ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Μεσσσηνιακό με 10-9. Οι γηπεδούχες άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά που έφτασε τους επτά πόντους (18-11) και παρότι οι Ίωνες μείωσαν στους τρείς (19-16, 21-18 και 22-19), πήραν το σετ (25-19) με πόντους των Σουρή, Χειλαδάκη.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους ρόλους να έχουν αντιστραφεί αφού ο Μεσσηνιακός ήταν αυτός που προηγήθηκε 3-0 με τη Φωτεινάκη στο σερβίς αλλά οι Ίωνες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 και αργότερα να προηγηθούν με 4-6 χάρη σε διαδοχικά μπλοκ των Ασημακοπούλου, Γραμμένου. Ο μεσσηνιακός ισοφάρισε προσωρινά σε 6-6 αλλά οι φιλοξενούμενες δεν φάνηκα διατεθειμένες να αφήσουν εύκολα το σετ και πήραν πάλι διαφορά δύο πόντων (8-10, 9-11). Ένα σερί 4-0 όμως του Μεσσηνιακού τον έφερε μπροστά με 13-11 αλλά η διαφορά δεν ξεπέρασε τους τρεις πόντους (18-15, 19-16).
Οι γηπεδούχες πήραν για πρώτη φορά διαφορά τεσσάρων πόντων στο 21-17, οι Ίωνες μείωσαν στο 21-19 αλλά ο Μεσσηνιακός έδειξε χαρακτήρα, πάτησε γκάζι και με σερί 4-0 καθάρισε και αυτό το σετ με 25-19
Το ξεκίνημα του 3ου σετ βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 3-5, η Τζούλου πέρασε αντί της Χειλαδάκη και ο Μεσσσηνιακός -όπως συνέβη στο 2ο σετ- ισοφάρισε σε 6-6. Οι Ίωνες ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 14-13 όταν ο Μεσσηνιακός έτρεξε σερί 6-0, το σκορ πήγε στο 20-13 και τελικά πήρε εύκολα το σετ με 25-17.
«Πιστεύω ότι φέτος θα παρουσιάσουμε να δεμένο σύνολο που θα έχει δυναμική στο παιχνίδι του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση», είπε μετά τη λήξη του αγώνα η Κωνσταντίνα Τζούλου και συνέχισε: «Έχουμε κάνει καλή προετοιμασία και πιστεύω ότι στην πορεία θα βγει αυτό. Εάν παίζουμε με αποφασιστικότητα στην άμυνα και χωρίς λάθη στην υποδοχή πιστεύω ότι θα τα πάμε καλά».
Τα σετ 25-19, 25-19 25-17
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Σκλήρη, Σαμπάτη, Παναγοπούλου,. Μπεσσή, Φωτεινάκη, Ραμούνδου, Χειλαδάκη, Κωνσταντοπούλου, Ζερίτη, Σουρή, Μπαξιβανάκη, μπούνα, Σπανού, Τζούλου
ΙΩΝΕΣ: Πολυδώρου, Μουτζούρη, Βλατάκη, Γραμμένου, Ασημακοπούλου, Λεκατσά, Αγγελή, πολίτη, Κανάκη, Συσική, Μιχαηλίδη, Σταγιάννη